Pierwsze testy nowej samobieżnej haubicy Kryl w HSW

Potężna, samobieżna haubica Kryl z Huty Stalowa Wola, po raz pierwszy publicznie pokazała swoje możliwości. Izraelskie działo Atmos, kal. 155 mm, zabudowane na samochodowym podwoziu Jelcza, może posyłać pociski na odległość 40 km.

Aktualizacja: 12.06.2015 16:20 Publikacja: 12.06.2015 13:38

Pierwsze testy nowej samobieżnej haubicy Kryl w HSW

Foto: materiały prasowe

- Specjalnie wzmocniona konstrukcja pojazdu, okazała się bardzo stabilna, a podczas prowadzenia ognia musiała wytrzymywać olbrzymie przeciążenia - mówi z uznaniem Andrzej Kiński, szef pisma Nowa Technika Wojskowa, który z fabrycznymi ekspertami i dowódcami artylerii obserwował czwartkowe testy.

Nowa broń odpowiada na zapotrzebowanie armii na mobilne, lekkie artyleryjskie systemy o potężnej sile ognia, które można będzie transportować na pokładach samolotów C130 herkules.

Kryl, lekki jest tylko z nazwy – waży ok.18 ton - przemieszcza się na kołowym podwoziu specjalnie skonstruowanym w należącym do grupy HSW, Jelczu. Konstruktorzy huty zaprojektowali je tak aby mogło znosić przeciążenia powstające przy wystrzałach 155 mm działa Atmos, produkcji izraelskiego Elbitu.

Precyzyjne trafienia

- Możliwości balistyczne Kryla, w niczym nie ustępują armato-haubicom Krab, posadowionym na znacznie masywniejszych podwoziach gąsienicowych – twierdzi Kiński.

Cała elektronika, w tym systemy kierowania ogniem, środki łączności i komunikacji wewnętrznej to wkład ożarowskiej grupy WB Electronics, badaczy Wojskowej Akademii Technicznej i inżynierów Wojskowych Zakładów Łączności z Czernicy. Mają stanowić modelowe rozwiązanie wykorzystywane także w innych systemach broni artyleryjskiej w przyszłości.

Cyfrowe urządzenia kierowania ogniem, umożliwiają trafianie w cel z kilkudziesięciu kilometrów, z ogromną precyzją. W przyszłości broń będzie mogła wykorzystywać specjalną „inteligentną" amunicję o zwiększonym zasięgu.

Zbrojenia według UE

Nowe samobieżne haubice, których konstruowanie i rozwój dofinansowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, mają być gotowe do seryjnej produkcji w 2017 roku. Mimo , że badania nad Krylem pochłoną dziesiątki milionów zł z publicznej kasy, nie ma stuprocentowej gwarancji, że armia uzbroi artylerzystów w polskie haubice. Teoretycznie wojsko może wybrać inną broń w przetargu. Takie są konsekwencje przyjęcia unijnych zasad otwartego, europejskiego rynku zamówień wojskowych. Kryl to nie jedyny nowy oręż oferowany przez artyleryjską zbrojownię ze Stalowej Woli.

Moździerze bliżej armii

W maju armia testowała zbudowany w HSW najnowocześniejszy, samobieżny moździerz w Europie. Moździerz Rak kaliber 120 mm, z unikalnym automatem ładowania, to potężna broń, od podstaw zaprojektowania w stalowowolskim centrum artyleryjskim. Podobnie jak Kryl to też przykład możliwości współpracy państwowego przemysłu z prywatnymi, innowacyjnymi firmami (z grupy WB Electronics). To one odpowiadały za systemy elektroniczne i automatykę.

– Ta kooperacja przyniosła innowacje zgodne z światowymi trendami oryginalne rozwiązania, które da się wykorzystać także w innych systemach uzbrojenia – mówi Andrzej Kiński.

Jeśli HSW zdąży w tym roku wynegocjować z wojskiem kontrakt, na dostawy moździerzy, zarobi na dostawach już pierwszych stu raków, kilkaset mln zł. Oprócz ciężkich moździerzy w każdej kompanii są jeszcze wozy dowodzenia, techniczne, pojazdy amunicyjne, czyli system logistki i wsparcia

Zwolnione obroty HSW

Nie jest tajemnicą, że przyspieszony kontrakt na raki i gwarancje zamówienia na system artyleryjski Kryla to szansa rozwój podkarpackiej zbrojowni, która musiała wyhamować produkcję innej, ciężkiej broni artyleryjskiej - haubic Krab, by zyskać czas, aby nieudane polskie podwozia zastąpić licencyjnymi, koreańskimi.

Bartosz Kopyto Rzecznik HSW, potwierdza, że pierwszy koreański pojazd dla Kraba dotrze do podkarpackiej fabryki w sierpniu. Na razie jednak przez trzy kolejne, letnie miesiące, załoga huty będzie pracować na zwolnionych obrotach, przez cztery dni w tygodniu. Niestety, w tym czasie, podkarpacka zbrojownia wytraci impet.

Biznes
Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych
Biznes
Impact’25 i Obama. Co wydarzy się w Poznaniu?
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Biznes
UE bez rosyjskiej energii. Zapaść w motoryzacji. Weto ws. składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku