Rosną rachunki za komórkę. Play zarabia coraz więcej i rozbudowuje sieć 5G

Telekomunikacyjna grupa Play szybciej powiększa przychody: wynoszą one kwartalnie już 2,5 mld zł. To efekt większej liczby klientów i wyższych rachunków.

Publikacja: 30.05.2024 12:21

Rosną rachunki za komórkę. Play zarabia coraz więcej i rozbudowuje sieć 5G

Foto: Bloomberg

Francuska Grupa Iliad pokazała wyniki za pierwszy kwartał 2024 r., a wraz z nimi światło dzienne ujrzały rezultaty Grupy P4 (Play) w Polsce. Play to obecnie ważna część Iliadu, który we Francji obiecał zamrożenie cen na czas osłabienia gospodarczego. W Polsce to jednak się nie sprawdza. Klienci Playa płacą w tym roku wyższe o kilka procent rachunki. To rynkowa tendencja. 

Rachunki w Play rosną o 4,6 proc. 

W pierwszym kwartale 2024 r. użytkownik sieci komórkowej Play płacił średnio o 1,3 zł, czyli 4,6 proc., wyższy rachunek niż przed rokiem – podał operator w czwartek. Tym samym tzw. ARPU (średni przychód od użytkownika w miesiącu) w kwartale zakończonym 31 marca wyniosło 30,4 zł, podczas gdy rok wcześniej – 29,1 zł (bez VAT).

Telekom należący do francuskiej grupy Iliad zakończył pierwsze trzy miesiące br. z 13,17 mln aktywnych użytkowników, co oznacza wzrost o 2,7 proc. rok do roku.

Czytaj więcej

Koniec darmowego internetu do Instagrama. Jest zakaz

Natomiast ogółem wykazywana przez Play liczba kart SIM aktywnych w jego sieci spadła z 17,1 mln na koniec marca 2023 r. do 16,8 mln po pierwszym kwartale br.

W porównaniu z końcem 2023 r. Playowi przybyło w bazie 73 tys. aktywnie użytkowanych kart SIM: 62 tys. to karty abonamentowe, a 11 tys. pre-paid. Iliad uważa, że tym samym telekom zwiększył udział w polskim rynku.

Ogólna liczba raportowanych kart SIM spadła o 44 tys. od grudnia.

Play dla domu: o 100 tys. więcej klientów

Grupa ma też więcej niż przed rokiem abonentów usług dla domu, do których zaliczają się przewodowy internet oraz płatna telewizja. W końcu marca z takich usług korzystało 2,07 mln abonentów, podczas gdy rok wcześniej o 100 tys. mniej. Przybywa ich m.in. dzięki przejęciom. W samym pierwszym kwartale br. Play zdobył 14 tys. nowych abonentów usług dla domu. To już na tle poprzednich kwartałów nienajlepszy rezultat. Operator tłumaczy go dużą konkurencją.

Dzięki większej liczbie aktywnych abonentów (i wyższym rachunkom przez nich płaconym za usługi i aparaty komórkowe) Grupa P4 świadcząca telekomunikacyjne usługi mobilne i przewodowe pod marką Play w pierwszym kwartale 2024 r. miała 2,5 mld zł przychodu – o 5,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Jeśli kolejne kwartały będą podobne, w tym roku telekom przekroczy po raz pierwszy próg 10 mld zł przychodu.

Iliad: niższe rachunki za prąd 

Francuski właściciel Play'a podkreśla, że oznacza to przyspieszenie w porównaniu z wcześniej obserwowanym 3-proc. wzrostem.

Play tłumaczy też, że gdyby nie wynikające z przepisów spadki stawek w rozliczeniach międzyoperatorskich, jego przychody urosłyby rok do roku o 7,5 proc.

Natomiast podstawowa miara zysku operacyjnego - EBITDAal (zysk operacyjny powiększony o amortyzację i pomniejszony o koszty leasingu) – spadła o 2,3 proc., do 1,03 mld zł. Zarząd firmy, któremu przewodzi Jean Marc Harion, tłumaczy pogorszenie wyniku nie obowiązującą jeszcze rok temu umową ze spółką Polski Światłowód Otwarty, budującą sieci przewodowego internetu na bazie infrastruktury dawnej kablówki – UPC. Co ciekawe, Iliad wskazuje, że pozytywnie na zyski telekomu wpływały niższe rachunki za energię.

Telekom zarabia też budując maszty, które następnie sprzedaje Cellneksowi.

Według menedżmentu Play'a w drugim kwartale wpływ umowy z PŚO nie będzie już tak widoczny w wynikach, ponieważ obowiązywała ona także w drugim kwartale ub.r.

Play zarobił o 30 proc. więcej

Iliad podał też, ile polski telekom zarobił na czysto w I kw. br. Zysk netto grupy P4 wyniósł w tym czasie 49 mln euro, wobec 35 mln euro przed rokiem. To wzrost aż o 40 proc. W części jest on efektem osłabienia euro wobec złotego. Według naszych obliczeń, w polskiej walucie kwartalny zysk netto Play'a urósł rok do roku o około 30 proc., do 212 mln zł.

P4 korzysta z tej infrastruktury i za nią płaci, a jednocześnie ma 50 proc. udziałów w PŚO. Druga połowa należy do funduszu Infravia Capital. Dzięki temu joint venture P4 nie ponosi wydatków inwestycyjnych na modernizację i rozbudowę infrastruktury przewodowej, tylko na sieć komórkową, która liczy sobie już ponad 11,7 tys. nadajników.

Tzw. CAPEX telekomu przeznaczany jest głównie na inwestycje w sieć mobilną. W tym roku P4 zainwestował w I kwartale 261 mln zł, o 7,4 proc. więcej niż przed rokiem. Operator podaje, że inwestuje głównie w rozwój sieci 5G. Jej zasięgiem objęte jest 60 proc. populacji Polski – podaje firma. To około 23 mln osób.

Francuska Grupa Iliad pokazała wyniki za pierwszy kwartał 2024 r., a wraz z nimi światło dzienne ujrzały rezultaty Grupy P4 (Play) w Polsce. Play to obecnie ważna część Iliadu, który we Francji obiecał zamrożenie cen na czas osłabienia gospodarczego. W Polsce to jednak się nie sprawdza. Klienci Playa płacą w tym roku wyższe o kilka procent rachunki. To rynkowa tendencja. 

Rachunki w Play rosną o 4,6 proc. 

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Koniec darmowego internetu do Instagrama. Jest zakaz
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
Dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii. Nowe plany wakacyjne Polaków
Biznes
Sztuczna inteligencja puka do drzwi polskiego biznesu i finansów. Ile wydają firmy?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biznes
Michał Stępniewski: Nowe technologie szansą, pod warunkiem, że wiemy co chcemy osiągnąć
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży