Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg

Około 60 proc. – taki zasięg sieci nowej generacji ma każdy z czterech dużych operatorów mobilnych w kraju. Przed nimi nadal spore inwestycje.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg

Foto: Adobestock

Już wszystkie cztery sieci komórkowe, a nie tylko Plus, docierają z usługami 5G do ponad połowy mieszkańców Polski. Przed branżą intensywniejsze dwa lata inwestycji.

Rzeczpospolita

Bardziej gotowi na 5G

Operatorzy komórkowi na świecie w 2023 r. po raz pierwszy spowolnili rozwój infrastruktury mobilnego internetu 5G – alarmuje firma doradcza Kearney prowadząca tzw. indeks gotowości 5G (ang. 5G Readiness Index). Spadek poziomu gotowości do wprowadzenia 5G autorzy raportu widzą także w krajach Europy, takich jak Holandia, Norwegia czy Szwajcarii.

Czytaj więcej

Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?

To, że inwestycje w 5G spowolniły, widać kolejny raz w danych szwedzkiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. W pierwszym kwartale br. zanotował przychody o 15 proc. niższe niż rok wcześniej i tłumaczy spadek ostrożnością klientów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w sieć. Segment „Sieci” Ericssona zanotował nawet 21-proc. spadek przychodu. Największe ubytki firma zanotowała na Wschodzie: w Azji i Azji Pacyficznej. Najmniejsze – w Europie. Jak na tym tle wypada Polska?

Według Kearneya w Polsce – za sprawą przeprowadzenia aukcji pasma C (tzw. aukcji 5G) – wskaźnik gotowości na 5G nieznacznie urósł, choć nadal należy do najniższych na świecie. To efekt aukcji pasma C (tzw. aukcji 5G), po której większość telekomów zaczęła uruchamianie nadajników obsługujących tylko internet 5G, a nie – jak do tej pory – także 4G.

Na razie uruchamiane po aukcji nowe nadajniki nie zwiększają dynamicznie zasięgu usług 5G w naszym kraju. Telekomy włączają je tam, gdzie do tej pory urządzenia dzieliły internet między posiadaczy urządzeń tylko z 4G i tych nowszych – z 5G. Widać to dość dobrze po danych T-Mobile Polska. Choć nowe nadajniki sieci nazwanej przez operatora 5G Bardziej docierają po około trzech miesiącach prac instalacyjnych do ponad 26 proc. populacji, to zasięg całego 5G do około 60 proc. To niewiele więcej niż przed aukcją pasma C.

Czytaj więcej

Jak uratować unijne dotacje z KPO na internet

Także Orange Polska uruchamia nowe nadajniki w paśmie C tam, gdzie już miał infrastrukturę. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, podaje, że dziś 5G od tego telekomu dociera do około 24 mln Polaków. To także około 60 proc. wszystkich. Nie jest to przypadek. Orange Polska i T-Mobile Polska poszerzyły dotychczasową współpracę przy infrastrukturze także o sieć nowej generacji. Orange poinformował o tym oficjalnie w sprawozdaniu za 2023 r. „Podobnie jak przy pozostałych technologiach, planujemy współdzielić sieć 5G z TMobile, co pozwoli na znaczącą optymalizację wykorzystania zasobów sieciowych i podniesie efektywność jej funkcjonowania” – czytamy w raporcie firmy kierowanej przez Liudmilę Climoc.

Także Grupa Cyfrowy Polsat i Grupa P4 docierają z usługami 5G do około 60 proc. Polaków. Pod względem zastosowanych rozwiązań technicznych i parametrów sieci te są różne, na korzyść Plusa, który od początku dysponował osobnym pasmem dla 5G (zaczynał rozwój od częstotliwości 2,6 GHz, teraz używa czterech typów pasm).

Czytaj więcej

Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G

Intensywne lata

Wydawać się może, że większość inwestycji w 5G już za polskimi telekomami. W Orange podają jednak, że nie. O ile do końca 2023 r. operator ten zainwestował w 5G około 0,7 mld zł, o tyle w tym i przyszłym roku będzie to jeszcze około 1 mld zł.

Także T-Mobile Polska twierdzi, że jego nakłady inwestycyjne za sprawą 5G będą przekraczać średnią z minionych lat – czyli 1 mld zł.

Chwilowy przestój w rozwoju

Według analiz firmy doradczej Kearney „5G Readiness Index 2024” rozwój nowej technologii spowolnił w 15 z 35 objętych badaniem rynków. Autorzy uważają jednak, że może to być cisza przed burzą.
Zgodnie z wynikami badania tempo rozwoju 5G jest zaledwie o 2 proc. wyższe niż w poprzedniej fali z 2023 r. To niewiele w porównaniu z 10-proc. wzrostem zaobserwowanym rok temu. „Wyniki badania jasno wskazują na globalną stagnację. Wydaje się, że spowolnienie jest związane z skonsumowaniem już najłatwiejszych sukcesów” – konkludują specjaliści. Największy regres zaobserwowano w Korei Południowej, która od 2019 r. była w czołówce 5G. Za pogorszenie odpowiada brak atrakcyjnej oferty usługowej oraz wątpliwe praktyki marketingowe operatorów, którzy zawyżali parametry sieci. Eksperci Kearneya przekonują, że Polska ma szansę na poprawę
w rankingu. Jędrzej Brożyna, konsultant z warszawskiego biura Kearney, sygnalizuje, że w najbliższych latach możemy się spodziewać przyspieszenia rozwoju 5G z prawdziwego zdarzenia. —ziu

Cyfrowy Polsat i P4 nie zdradzają ani ile już zainwestowały w 5G, ani ile jeszcze im zostało. Nie ma też jasnej deklaracji z ich strony, czy przy 5G zamierzają współpracować. Łączy je Cellnex. Plus sprzedał tej firmie całą sieć i ją wynajmuje. Play tylko maszty, bez nadajników. Teoretycznie – jak w wypadku Orange i T-Mobile – kooperacja firm może być jeszcze ściślejsza.

Przed telekomami jeszcze etap uruchomienia tzw. rdzenia dla sieci 5G. To on pozwolić ma firmom na wydzielenie części sieci na potrzeby fabryk czy innych dużych firm.

Już wszystkie cztery sieci komórkowe, a nie tylko Plus, docierają z usługami 5G do ponad połowy mieszkańców Polski. Przed branżą intensywniejsze dwa lata inwestycji.

Bardziej gotowi na 5G

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą
Biznes
Tony Mercer: Wielka zmiana w usługach wizowych i identyfikacyjnych
Biznes
TikTok: Bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas absolutnym priorytetem
Biznes
Polskie miasta coraz częściej grają w zielone
Biznes
Orlen może zrezygnować z prasy i usług kurierskich. Odwrotu od fuzji nie będzie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy