Radosław Sikorski w Niemczech: Rozwiązanie problemu rolników jest na horyzoncie

Musimy rozwiązać problem ukraińskiego zboża, żeby nie przysłonił ogólnego obrazu wielkiej polskiej solidarności z Kijowem – zaznaczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Publikacja: 18.02.2024 18:51

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 2024

Foto: PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził w Monachium, że w UE ma miejsce „pewna szlachetna rywalizacja” o to, kto najbardziej wspiera Ukrainę, i jego zdaniem Polska ma duże szanse na zajęcie pierwszego miejsca biorąc pod uwagę fakt, że przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców, a także wspiera ten kraj militarnie i finansowo.

Sikorski: Trzeba rozwiązać problem rolników i przewoźników

Minister spraw zagranicznych przyznał jednak, że wciąż pozostają dwie najtrudniejsze kwestie do negocjacji pomiędzy Wspólnotą a Ukrainą – rolników i przewoźników. Jak zaznaczył, sprawa nie jest łatwa do rozwiązania, ponieważ jest to „problem strukturalny” i nie został omówiony, kiedy Rada Unii Europejskiej rozpoczęła przyspieszone negocjacje akcesyjne z Ukrainą po rozpoczęciu inwazji przez Rosję.

– Pod presją wydarzeń Ukraina została dopuszczona do jednolitego rynku bez żadnych warunków, okresów przejściowych ani wymogów spełnienia standardowych kryteriów – podkreślił Sikorski.

Szef MSZ powiedział, że polscy rolnicy i przewoźnicy są jednymi z największych poszkodowanych tej decyzji w UE, jako że „płacą bezpośrednią cenę” za unijne wsparcie dla Ukrainy. – Musimy rozwiązać ten problem, żeby nie przysłonił ogólnego obrazu wielkiej polskiej solidarności z Kijowem – zaapelował.

Jak dodał Sikorski, na horyzoncie widać rozwiązania obu problemów – to ukraińskie zwycięstwo na Morzu Czarnym, które umożliwiłoby transport tym korytarzem ukraińskiego zboża.

Czytaj więcej

Minister: Malin mrożonych z Ukrainy wjechało tyle, że nie musimy produkować

Wicepremierka Ukrainy: Każda ze stron ma słuszne argumenty

Wicepremierka Ukrainy Olha Stefaniszyna również zabrała głos podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Przyznała, że Ukraina też chce jak najszybciej rozwiązać problemy rolników i przewoźników i podjęła już w tym celu konkretne działania, w tym zabezpieczanie transportu dóbr Morzem Czarnym oraz zwiększenie kontroli eksportu do sąsiednich krajów.

– Rozmawialiśmy na ten temat z ministrem (Sikorskim – red.), i jedna rzecz jest pewna – musimy rozwiązać te problemy, a każda ze stron ma słuszne argumenty – zaznaczyła Stefaniszyna.

Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody