Szefowie Henkel i Bayer odchodzą do nowych zadań. Oba koncerny pokazały doskonałe wyniki roczne. Henkel osiągną rekordowe wyniki: rekordowy obrót, rekordową marżę EBIT oraz wypłaci rekordową dywidendę. Prezes Kasper Rorsted powiedział, że cel na 2016 rok osiągnięcia 20 mld euro przychodu jest absolutnie realny, w 2015 roku wyniósł 18 mld euro.

Rok 2015 był doskonały dla Henkel - podkreślał Rorsted i poinformował, że za zeszły rok koncern wypłaci dywidendy w wysokości 1,47 euro za akcje uprzywilejowane oraz 1,45 euro za zwykłe. W zeszłym roku było to odpowiednio 1,31 euro i 1,29 euro.

Kasper Rorsted opuszcza chemiczny koncern, którym kieruje od kwietnia 2008 roku, by zostać 1 maja prezesem Adidasa.

Także chemiczno-farmaceutyczny gigant Bayer pochwalił się rekordowymi wynikami za zeszły rok. Marijn Dekkers prezes koncernu odchodzi z końcem kwietnia.

Dekkersowi, który zostanie szefem rady nadzorczej Unilever, udało się przeprowadzi program restrukturyzacyjny i w zeszłym roku Ebitda koncernu wyniosła 10,26 mld euro - to wzrost o 18 proc. w stosunku do 2014 roku. Analitycy co prawda liczyli na lepsze wyniki, co odzwierciedliło się w kursie akcji koncernu, które na giełdzie we Frankfurcie traciły w czwartek ponad 2 proc. Na dodatek analitycy przewidują raczej słaby 2016 rok i wątpią we wzrost Ebitda w 2016 roku.

Natomiast szef koncernu modowego Boss - Claus-Dietrich Lahrs odchodzi przez złe wyniki. Giełda i inwestorzy z zadowoleniem przyjęli komunikat o dymisji.  Akcje firmy skoczyły na giełdzie we Frankfurcie o 3 proc. W ostatnich sześciu miesiącach kurs Bossa spadł o niemal połowę, a Lahrs był obciążany odpowiedzialnością za słaba kondycje finansową spółki.

Claus-Dietrich Lahrs kierował Bossem osiem lat. Raport roczny firma ma przedstawić w marcu, ale kilka dni temu zasygnalizowano, że wynik roczny będzie niższy od zakładanego. Spada sprzedaż, głownie w Chinach i USA, rośnie konkurencja, a na wynik ma negatywny wpływ wahania kursów walut. Spadek sprzedaży firma notuje już jednak od kilku lat.

Rada nadzorcza spółki poinformowała, że prezes zrezygnował ze stanowiska z dniem 29 lutego a "energiczne poszukiwania" jego następcy już trwają.