Hakerzy zaatakowali niemiecką firmę i wykradli dane. Ślad prowadzi do Rosji

Cyberprzestępcy włamali się do miejskiego dostawcy energii w Karlsruhe. Ściągnęli dane, ale według tygodnika „Der Spiegel” infrastruktura krytyczna jest bezpieczna. Ślad sprawców prowadzi do Rosji.

Publikacja: 05.03.2023 14:38

Hakerzy zaatakowali niemiecką firmę i wykradli dane. Ślad prowadzi do Rosji

Foto: Adobe stock

Hakerom udało się przeniknąć do sieci Stadtwerke Karlsruhe - firmy, która zaopatruje Karlsruhe w energię elektryczną, gaz ziemny, wodę pitną i ogrzewanie., odczytać hasło pracownika i ściągnąć inne dane – poinformował tygodnik „Der Spiegel”.

Czytaj więcej

Skandal w Niemczech. Szef cyberbezpieczeństwa współpracował z Rosją?

Z danych pozyskanych przez tygodni wynika, że 1 lutego hakerzy powodzeniem przeniknęli do komputera wysokiego rangą pracownika urzędu miejskiego i przez kilka godzin bez przeszkód byli w stanie poruszać się po systemie informatycznym firmy, eksplorując wszystkie możliwe działy i dane. Najwyraźniej chodziło o przygotowania do tzw. ataku ransomware, podczas którego przestępcy próbują przemycić złośliwe oprogramowanie do systemów swoich ofiar, które następnie szyfruje dane, przez co komputery i systemy stają się bezużyteczne. Przestępcy ponownie udostępniają dane dopiero po zapłaceniu okupu.

W tym przypadku przestępcy dopiero badali „cel” i na dodatek zostawili po s obie ślady – celowo lub przez zaniedbanie, w tym notatkę z suma na jaka wycenili Stadtwerke Karlsruhe oraz robocza notatkę w języku rosyjskim „Chwila, kto to robi?” – informuje „Der Spiegel”.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała łączność satelitarną godzinę przed inwazją na Ukrainę

Stadtwerke zaopatrują miasto w elektryczność, gaz ziemny, ogrzewanie i wodę pitną oraz według własnych deklaracji ogrzewają 90 000 gospodarstw domowych i dostarczają energię elektryczną do 140 000 klientów, z których część znajduje się poza Karlsruhe. Firma potwierdziła atak, ale zapewniła, że cyberprzestępcy nie naruszyli systemów krytycznych. Nie został zaszyfrowany przez ransomware.

Stadtwerke dowiedziało się o ataku dwa tygodnie po ataku z informacji od Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI). Atak się powiódł, ponieważ pracownik otworzył załącznik do zainfekowanej wiadomości e-mail, potwierdził rzecznik firmy.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Borussia straciła mistrzostwo. Oraz 1/3 wyceny giełdowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Inflacja i słaba koniunktura biją w Amicę. Najgorzej jest w Polsce
Biznes
Świat oszalał na punkcie sztucznej inteligencji. Inwestorzy nie