#RzeczoEkonomii: Brexit będzie ciosem dla Unii

Dzisiejszy program #RZECZoEkonomii o 11.00 prowadził Marcin Piasecki. Jego gośćmi byli: Witold Bańka, minister sportu; Adam Bartosiewicz, wiceprezes firmy zbrojeniowej WB Electronics oraz Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej"

Aktualizacja: 11.04.2016 11:41 Publikacja: 11.04.2016 09:36

#RzeczoEkonomii: Brexit będzie ciosem dla Unii

Foto: Maciej Zienkiewicz

W dzisiejszym programie rozmawiano z ministrem sportu Witoldem Bańką o tym jak finansować polski sport.

Ile będziemy mieli medali w Rio?

- Jestem optymistą - mówi Witold Bańka i podkreśla, że to będzie dobry rok dla polskiego sportu.

- Rząd pani premier Beaty Szydło docenia rolę sportu - podkreślił minister, dodając, że warto w sport inwestować. Z roku na rok rząd zamierza w sport inwestować coraz więcej.

Ministerstwo chce wspierać środowiska sportowe, które maja małe budżety: te małe i średnie kluby będą wspierane specjalnymi grantami po 10 i 15 tys. złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na sport a nie na działaczy. Zainteresowanie jest ogromne, ale wsparcie otrzyma na razie tysiąc klubów. Witold Bańka zapewnia, że jego resort będzie się starał o więcej pieniędzy z roku na rok na wsparcie klubów.

Minister Bańka zdradził, że prowadzi rozmowy z Ministerstwem Skarbu Państwa o sposobach finansowania polskiego sportu wyczynowego oraz sportu dzieci i młodzieży.

Już wkrótce oba ministerstwa przedstawią wspólny, spójny projekt finansowania polskiego sportu przez spółki skarbu państwa.

Minister sportu zapowiedział wprowadzenie transparentność i przejrzystość w wydawaniu pieniędzy przez ministerstwo.

Z prezesem WB Electronics Adamem Bartosiewiczem o potencjale polskiego przemysłu obronnego.

WB Electronics to polska, prywatna firma zajmująca się elektroniką dla polskiego przemysłu obronnego.

- Zajmujemy się integracją dużych systemów, które wykorzystuje wojsko i służby kryzysowe - mówi prezes firmy Adam Bartosiewicz. Firma jest tez producentów dronów dla wojska.

- Jesteśmy pupilkiem wielu ministerstw obrony - powiedział prezes WM Electronics. W polskim MONie nie ma zwyczaju "pieścić" konkretnego producenta - podkreśla Adam Bartosiewicz, mówiąc, że polskie ministerstwo nie wspierało dotychczas szczególnie polskiego przemysłu zbrojeniowego. To się zmienia powoli.

Ministerstwa obrony na całym świece wspierają konsekwentnie rodzime firmy zbrojeniowe. - To wymaga strategicznego myślenia w ministerstwach - podkreśla prezes WB Electronics.

Trzeba zacząć budować polski przemysł obronny. Trzeba zacząć od zidentyfikowania silnych stron przemysłu i konsekwentnie budować i wspierać dobre firmy.

Jednocześnie WB Electronics współpracuje z zagranicznymi podmiotami. Także w ramach kontraktu dla polskiego MON.

Przemysł musi współpracować ze światem nauki. WB Electronics zatrudnia wielu specjalistów z tytułami naukowymi - podkreśla Adam Bartosiewicz i dodaje, że obie strony na tym korzystają - biznes i świat nauki.

Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej" opowie o ekonomicznych konsekwencjach ewentualnego Brexitu.

23 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej.

Premier David Cameron liczył, że z tym referendum będzie tak jak z referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Sprawy się jednak komplikują

Problemy ma sam Cameron z powodu zamieszania w skandal tzw. Panama Papers. Zwolenników wyjścia i pozostania w UE jest mniej więcej tyle samo. Znaczenie będzie miał każdy głos.

Brexit będzie ciosem dla UE. Może być tez problemem dla Wielkiej Brytanii, która jest jednym z ważniejszych centrów finansowych Europy. Duże banki i korporacje mogą zechcieć uciec na kontynent.

Przeciwko Brexitowi jest też Szkocja, która chce zostać w UE. W razie wyjścia z Unii W.Brytanii to może dojść do kolejnego referendum w sprawie oddzielenia się Szkocji. To referendum mogą wygrać separatyści.

Co Brexit oznacza dla Polski. Osłabienie Unii jest uderzeniem w polski interes narodowy - polskie firmy i polskich pracowników. - W żywotnym interesie Polski jest, by W.Brytania została w unii - podkreśla Jędrzej Bielecki.

Co z Polakami na Wyspach? Następcy Camerona, po ewentualnym wyjściu z UE - prawdopodobnie zechcą ograniczyć imigrację i prawa imigrantów. W tym i Polaków.

W dzisiejszym programie rozmawiano z ministrem sportu Witoldem Bańką o tym jak finansować polski sport.

Ile będziemy mieli medali w Rio?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił