PFR Ventures podpisało umowy z Lakestar i Northzone, dwoma zagranicznymi funduszami venture capital. Publiczny inwestor alokował do nich łącznie 240 mln zł. Fundusze mają wyłożyć drugie tyle, by zasilić tymi pieniędzmi ciekawe projekty w naszym kraju. W sumie do młodych innowacyjnych spółek w Polsce trafi w ramach tego przedsięwzięcia blisko 500 mln zł.

– Polski ekosystem innowacji nabrał rozpędu i wykazuje się odpornością na spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają Europa Zachodnia i USA. W rekordowym roku 2021 krajowe spółki pozyskały 3,6 mld zł, a tylko w I połowie br. było to ponad 2 mld zł. Lokalne zespoły zapewniają przede wszystkim kapitał zalążkowy, ale to międzynarodowe fundusze pozwalają spółkom na dalszy rozwój i ekspansję – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. I tłumaczy, że kluczowe jest przyciągnięcie do Polski najlepszych zagranicznych funduszy wysokiego ryzyka.

– One zapewniają nie tylko kapitał, ale też wprowadzają na polski rynek najlepsze praktyki inwestycyjne – podkreśla Ćwikiewicz.

Czytaj więcej

Widmo kryzysu zagląda do startupów

A magnes PFR na zagraniczne VC działa sprawnie. Już wcześniej PFR Ventures, który zarządza kapitałem o wartości blisko 4 mld zł, do swojego portfela dołożył takich międzynarodowych graczy, jak np. DN Capital (inwestor w Nomagic), Finch Capital (Symmetrical), White Star Capital (Packhelp, Uncapped), Atmos Ventures (Molecule.one i Nethone), Oxx (Codility) czy Sunfish Partners (Aether Biomedical). Zainwestował dotychczas ponad 600 mln zł w 13 międzynarodowych funduszy, które zapewniły ponad 230 mln zł dla 29 polskich spółek (łączna wartość kapitału zarządzanego przez te fundusze to ponad 12,4 mld zł).

Lakestar i Northzone to podmioty, które już były aktywne w naszym kraju. Pierwszy fundusz finansuje rozwój startupu Uncapped, a także wspiera Revoluta, który stworzył w Krakowie ponad 700 miejsc pracy. Z kolei Northzone przewodził w tym roku rundzie A polsko-francuskiego startupu Stonly. Oba podmioty to silni europejscy gracze VC. W swoim portfelu mają m.in. takie spółki, jak Glovo, Revolut, Klarna, Tier i Spotify. Klaus Hommels, założyciel Lakestar, twierdzi, że wsparcie publicznych instytucji takich jak PFR to kluczowy komponent rozwoju europejskiego ekosystemu startupów. Michiel Kotting, partner w Northzone, wskazuje zaś, że widać transformację naszego regionu Europy w szybko rosnące i dynamiczne centrum technologiczne. – Tutejsi przedsiębiorcy i pracownicy mają wysokie kompetencje techniczne i globalne ambicje – zaznacza.