Hiszpania: odnaleziono jacht i inne aktywa 15 rosyjskich oligarchów

Hiszpańskie władze znalazły aktywa, w tym domy, firmy i co najmniej jeden luksusowy jacht, należące do 15 rosyjskich oligarchów znajdujących się na liście sankcyjnej UE.

Publikacja: 13.05.2022 08:21

Jacht „Lady Anastasia” zacumowany w porcie Adriano na Majorce. Jednostka należy do rosyjskiego oliga

Jacht „Lady Anastasia” zacumowany w porcie Adriano na Majorce. Jednostka należy do rosyjskiego oligarchy Aleksandra Mijejewa

Foto: PAP/EPA

Reuters, powołując się na oficjalny organ nadzorujący rejestry nieruchomości w Hiszpanii, poinformował, że władze wykryły „nietypową aktywność” biznesowa po 24 lutego, czyli po inwazji Rosji na Ukrainę. Mariano García Fresno, szef jednostki ds. zapobiegania praniu pieniędzy Rady Generalnej Notariuszy, powiedział, że oligarchowie starali się przekazać swoje udziały w niektórych firmach krewnym lub współpracownikom, aby uniknąć wykrycia.

Przenoszenie udziałów dotyczyło zarówno firm zarejestrowanych w Hiszpanii jak i poza tym krajem.

„Znaleźliśmy około 15 osób z tej listy (sankcji nałożonych przez UE) i kolejne 105 osób powiązanych z nimi lub członkami rodziny (…) Na liście są osoby mniej znane, ale niektóre z nich należały do najbardziej znanych” – powiedział agencji Mariano García Fresno.

Po przeanalizowaniu ponad tysiąca nazwisk spośród milionów transakcji zarejestrowanych u notariuszy w Hiszpanii od 2004 r., jednostka Garcíi Fresno ustaliła, że objęci sankcjami oligarchowie mieli udziały w co najmniej 10 spółkach hiszpańskich i 13 zagranicznych.

Informacje zostały przekazane do krajowej jednostki wywiadu finansowego i Ministerstwa Skarbu, a pod koniec kwietnia rząd potwierdził, że zamroził 12 funduszy i kont bankowych powiązanych z pięcioma osobami z listy sankcyjnej, wraz z trzema luksusowymi jachtami i 23 nieruchomościami.

Firmy powiązane z rosyjskimi oligarchami posiadają około 35 nieruchomości w Hiszpanii, w tym kilka luksusowych domów, powiedział García Fresno, a także rachunki bankowe i udziały w firmach działających w Hiszpanii i innych krajach Europy.

W Hiszpanii zagraniczne firmy były właścicielami firm, które posiadały aktywa powiązane z oligarchami, ale mimo że było dwóch lub trzech pośredników, jednostka ds. prewencji była w stanie śledzić ich własność za pomocą baz danych.

Czytaj więcej

FBI zatrzymało superjacht rosyjskiego oligarchy. Dokumenty pogrążają właściciela
Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Biznes
NGO ufamy, choć nie zawsze znamy
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Biznes
Bez zachodnich kamer nie ma rosyjskiego filmu. Sankcje zablokowały studia filmowe