Majówka droga i w tłoku. W popularnych kurortach kończą się miejsca

Będzie drożej – średnio o 15 procent niż w zeszłym roku. Chociaż już wtedy było drogo. Ale Polacy zdecydowanie chcą wyjechać, mimo że nawet układ wolnych dni nie jest najkorzystniejszy.

Publikacja: 19.04.2022 12:50

Majówka droga i w tłoku. W popularnych kurortach kończą się miejsca

Foto: Adobe Stock

Już teraz rezerwacji jest o 40 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze.

Same majówkowe noclegi na przykład w Gdańsku dla trzyosobowej rodziny to wydatek średnio 1000 złotych – wynika z raportu Noclegi.pl. A przecież dopiero co mocno nadwerężyliśmy budżety na Wielkanoc.

I już teraz wiadomo, że w popularnych miejscowościach będzie też tłoczno. Nie ma co więc liczyć, że ceny spadną w ostatniej chwili.

– To pierwsza majówka po pandemii, bez obostrzeń i restrykcji. I chociaż portfele Polaków mocno odchudziły minione święta Wielkanocne, to najwyraźniej jesteśmy spragnieni wypoczynku – zauważa Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl. – W najbardziej popularnych miejscowościach obłożenie sięga już blisko 90 proc. – podkreśla.

Główne kierunki rezerwacji na weekend majowy to podobnie jak w minionych sezonach Zakopane, Kraków, Karpacz czy Gdańsk. Tam z rezerwacjami naprawdę dobrze się pospieszyć. W Zakopanem na okres 1-3 maja średnie obłożenie wynosi 89 proc., w Gdańsku – 88 proc., w Wiśle – 82 proc. Nieco więcej miejsc jest w Krakowie, gdzie w tej chwili wynajętych jest średnio 70 proc. miejsc noclegowych, ale i tam szybko ich ubywa.

– Właściciele obiektów noclegowych mają powody do zadowolenia. Ale nie wszyscy – podkreśla Natalia Jaworska. – Widzimy, że wciąż najniższe zainteresowanie jest noclegami w hotelach, które nadal nie mają szansy odbić się po pandemicznym załamaniu rynku. Tym bardziej, że wciąż słaby jest ruch zagraniczny do Polski, a polscy turyści przekonali się do wypoczynku w apartamentach – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Od dzisiaj do Turcji Polacy wjadą bez paszportu. Wystarczy dowód osobisty

Kalendarz w tym roku nie zachęca do przedłużania majowego wypoczynku, dlatego goście wybierają najczęściej trzydniowe wyjazdy. To z kolei sprzyja wyjazdom typu city break. Co ciekawe, w tym roku w rankingu popularnych miejscowości wysoko pojawiła się Warszawa, chociaż średnia cena za dobę dla jednej osoby wynosi tu 98 złotych. Nieco taniej jest w Krakowie – średnio 96 złotych za dobę. Drożej jest natomiast w Gdańsku, gdzie za noc zapłacić trzeba średnio 104 złote, co dla trzyosobowej rodziny oznacza blisko 1000 złotych mniej w portfelu przy trzydniowym wypoczynku.

Korzystniejsze ceny znaleźć można w górach. W Karpaczu i Zakopanem średnia cena za noc to około 84 złotych dla jednej osoby.

– Szukający oszczędności mogą rozważyć wybór kwater prywatnych, często znacznie tańszych niż hotele i apartamenty – doradza ekspert Noclegi.pl. – W tej chwili średnia cena za osobę w tym rodzaju obiektów nie wydaje być się wygórowana i wynosi 67 złotych za osobę. Wybierając się z rodziną trzyosobową na trzydniowy wyjazd zapłacimy średnio mniej niż 750 złotych – wylicza i dodaje, że jeszcze taniej, bo poniżej 700 złotych, taki wyjazd zorganizować można w Polanicy Zdroju, Szczyrku czy Darłowie.

Boom rezerwacyjny dotyczy też wakacji. – Już w tej chwili mamy 60 proc. więcej rezerwacji niż w 2021 roku w tym samym czasie na okres od połowy maja do końca sierpnia – mówi Jaworska. Podobnie jak w roku ubiegłym Polacy rezerwują głównie pobyty pięciodniowe, które już w tej chwili są średnio o 10 proc. droższe niż w zeszłym sezonie. Dokonując rezerwacji teraz trzyosobowa rodzina za pięciodniowy wakacyjny nocleg w Kołobrzegu zapłaci średnio około 1300 złotych, a w Gdańsku o 100 złotych więcej.

Już teraz rezerwacji jest o 40 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze.

Same majówkowe noclegi na przykład w Gdańsku dla trzyosobowej rodziny to wydatek średnio 1000 złotych – wynika z raportu Noclegi.pl. A przecież dopiero co mocno nadwerężyliśmy budżety na Wielkanoc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Polskie AGD przegrywa walkę z konkurencją. Chiny i Turcja zalewają Europę
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Biznes
Gorący czas w sektorze fuzji i przejęć. Najciekawsze branże
Biznes
Elon Musk wyłączył ważną fukcję X. "To niezwykle niepokojące"
Biznes
Afera na UEK. Nocne odwołanie prorektora i dyrektora Szkoły Biznesu
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Biznes
Łaskawa władza może pogrążyć branżę ochroniarską
Biznes
Prywatne akademiki przyciągają nowych graczy do Polski