Jeszcze w zeszłym roku japoński Funai Electric wyprodukował 750 tys. odtwarzaczy. Piętnaście lat temu produkcja była na poziomie 15 mln sztuk rocznie. Zaprzestania produkcji żałują głownie poddostawcy firmy oraz nieliczni już klienci, głownie z USA.

Głównym powodem zakończenia produkcji są kłopoty z zaopatrzeniem linii produkcyjnych w odpowiednie komponenty oraz słabnący popyta na odtwarzacze - poinformował producent.

W Stanach Zjednoczonych odtwarzacze sprzedawane były pod marką Sanyo. Klientami byli właściciele kolekcji kaset VHS (Video Home System), których produkcję wstrzymano już w 2002 roku. W 2012 roku z nieopłacalnej już produkcji odtwarzaczy zrezygnował Panasonic.

Pierwszy odtwarzacz VHS trafił na rynek w 1976 roku. Producentem był japoński koncern JVC. Od 1980 roku system VHS był najpopularniejszym formatem wideo w Europie, wypierając Betamax firmy Sony oraz VCR/Video2000 opracowany przez Philipsa i Grundiga. Jednak od 2000 roku płyty DVD zaczęły skuteczniej wypierać kasety VHS.

Dziewięć miesięcy temu zakończono produkcje konkurenta VHS-u - Betamaxa.