CanPoland ma zezwolenia na obrót medyczną marihuaną w Polsce i należy do jej wiodących krajowych eksporterów. Inwestorem branżowym w spółce jest grupa Pelion, właściciel m.in. sieci aptek Dbam o Zdrowie. CanPoland szykuje się do emisji crowdfundingowej o wartości 1 mln euro. Ma ona ruszyć jeszcze w tym kwartale. Celem emisji jest pozyskanie środków na dokończenie instalacji i uruchomienie linii produkcji medycznej marihuany. Firma podkreśla, że inwestorzy będą mieli możliwość stosunkowo szybkiego upłynnienia akcji, bo spółka zadeklarowała debiut na NewConnect w I półroczu 2022 r.

- W związku z postępującą liberalizacją rynku, oczekujemy możliwości prowadzenia upraw konopi indyjskich w kraju. To istotnie zwiększy potencjał naszego rozwoju, który w dłuższej perspektywie chcemy finansować w oparciu o giełdę - podkreśla Zbigniew Pisarski, współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej CanPoland.

Sektor pod lupą

Branża konopi coraz śmielej wkracza na rynek kapitałowy. Szerokim echem odbiła się emisja akcji Kombinatu Konopnego promowana przez Crowdway.pl. W listopadzie 2020 r. spółka w rekordowe 38 minut zebrała 4,2 mln zł na uprawy konopi włóknistych oraz uruchomienie produkcji olejków i wyrobów tekstylnych. Na tej samej platformie swoją emisję zamierza promować CanPoland.

Podkreśla, że jest pierwszą firmą farmaceutyczną z polskim kapitałem, dysponującą zezwoleniami na obrót produktami leczniczymi na bazie konopi indyjskich, czyli tzw. medyczną marihuaną w Polsce. Spółka zajmuje się również usługami przepakowania i hurtową sprzedażą farmaceutyków, ale jej cel strategiczny to sprzedaż medycznej marihuany, która od 2017 r. jest w Polsce legalna. Z kolei jej spółka-córka, The Health Company Poland specjalizuje się w sprzedaży suplementów z CBD (konopie włókniste), które już są dostępne na rynku.

Inwestycje w trakcie

Firma podkreśla, że zaprojektowała i kończy przygotowanie hybrydowej maszyny do wytwarzania medycznej marihuany, która jest w stanie wytwarzać farmaceutyki zarówno w postaci kwiatów, jak i olejów. Ma podpisane trzy umowy dostaw surowca z UE, Kanady i Afryki.

Linia produkcyjna będzie instalowana w marcu. Bartłomiej Wasilewski, prezes i współzałożyciel CanPoland informuje, że teraz trwa faza testów.

- Projektowana była przez rok i do tej pory wartość naszych inwestycji w maszyny wyniosła około 3 mln zł. Te nakłady nam się zwracają, bo dzięki zastosowanym innowacjom w ramach jednego ciągu technologicznego będziemy w stanie produkować farmaceutyki nie tylko z kwiatów, ale także w formie olejów – podkreśla. Dodaje, że start produkcji zaplanowany jest jeszcze na ten rok. Spółka zakłada, że etap przygotowania linii produkcyjnej, zagwarantowane dostawy surowca oraz posiadane już zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego pozwolą jej na wprowadzenie medycznej marihuany na rynek najpóźniej w III kwartale tego roku.

- Przyjmując ostrożne prognozy zakładamy, że na koniec roku CanPoland osiągnie rentowność, przy przychodach na poziomie 12 mln zł – zapowiedział Pisarski.