19 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Warto o tym mówić, ponieważ choroby nowotworowe wciąż należą do jednych z największych wyzwań, z jakimi zmaga się współczesna medycyna. Leczenie onkologiczne do najtańszych nie należy. Lekarze apelują, że istnieje jedno skuteczne lekarstwo, które nie tylko może uratować nam życie, ale również odciążyć nasze portfele –profilaktyka. Niestety, Polacy często o niej zapominają.

- Dzisiaj zarówno w Polsce, jak i na całym świecie mamy problem z tzw. chorobami cywilizacyjnymi, do których należą choroby nowotworowe. Nowotwory głowy i szyi w ostatnich dekadach znacznie rosną i to w różnych grupach wiekowych, szczególnie u ludzi w pełni sprawnych zawodowo poniżej 40 roku życia – mówi prof. Wojciech Golusiński.

- Leczenie chorób nowotworowych jest bardzo kosztowne – podkreśla. – NFZ przeznacza w tym celu miliardy złotych.

Kluczowe jest jednak, by jak najszybciej wykryć oznaki choroby i udać się z tym niezwłocznie do lekarza. Jak zaznacza prof. Golusiński, koszty leczenia choroby w zaawansowanym stadium mogą sięgnąć nawet 100 tys. zł. Wczesna profilaktyka pozwala z kolei na znaczne obniżenie tych wydatków.

- Nasz program profilaktyczny ma skłonić ludzi do szybkiego zgłoszenia się z chorobą nowotworową do lekarza, jeszcze w pierwszym jej stadium zaawansowania niezależnie od tego, której lokalizacji dotyczy. Pozwala nam to, dzięki nowym technologiom medycznym, jak laser, leki i nowoczesną radioterapię, uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia – mówi prof. Golusiński.

Mamy jednak tendencję do bagatelizowania pierwszych oznak choroby i zwlekania w nieskończoność z udaniem się na badania.

- Polacy są bardzo pracowici i zabiegani. Nie zwracamy często uwagi na objawy, które towarzyszą chorobom nowotworowym, a nieraz warto rzeczywiście pójść do tego lekarza i poczekać na pierwszą wizytę, bo ona może nam uratować życie – podkreśla prof. Golusiński.

Jak dodaje, w Polsce mamy doskonałych lekarzy i nowoczesny sprzęt medyczny, brakuje nam jednak szerokich programów profilaktycznych oraz wsparcia psychologicznego.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

- Nie mamy wystarczającej świadomości społecznej, że powinniśmy bardziej uważać na zdrowie. Nie mam też wsparcia emocjonalnego, a więc psychoonkologii, dzięki której jesteśmy w stanie szybko wrócić do pracy po chorobie. Raz wyleczony pacjent ma nieraz taki uraz psychiczny, że nie potrafi się znaleźć w nowej rzeczywistości i wrócić do swojej działalności zawodowej – zaznacza prof. Golusiński.