Sholam Weiss został zwolniony z dalszego odbywania kary i wrócił do domu w nowojorskim Brooklynie. Jako uzasadnienie ułaskawienia podano zły stan zdrowia Weissa.

66-letni Weiss został skazany w 2000 roku na 845 lat więzienie za udział w oszustwach, które doprowadziły do upadłości firmy National Heritage Life Insurance Co.Wyrok skorygowano do 835 lat, z czego Weiss odsiedział osiemnaście lat.

Weiss został skazany za wymuszanie za haraczy, oszustwa bankowe i pranie brudnych pieniędzy związanym z wyprowadzeniem 450 milionów dolarów z firmy ubezpieczeniowej, co doprowadziło do jej upadku. Przez rok ukrywał się przed śledczymi, zanim został aresztowany w Austrii i poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w 2002 roku.

O ułaskawienie Weissa apelowali wpływowi przedstawiciele nowojorskiej społeczności chasydów w tym także wielki rabin Satmar Zalman Leib Teitelbaum i rabin Mivtzar Hakolilem z Kiryas Joel.

Długość wyroku Weissa - dla porównania "oszust wszech czasów" Bernard Madoff został skazany na 150 lat więzienia - od dawna budziła kontrowersje - informuje Bloomberg. Zwolennicy Weissa argumentowali, że Weiss został niesprawiedliwie ukarany, ponieważ zakwestionował zarzuty na rozprawie, zamiast zaakceptować ugodę z prokuratorami. Jego ułaskawienie poparło także Narodowe Stowarzyszenie Prawników Obrony Karnej, składając petycję w październiku zeszłego roku w Białym Domu.

Jednak według ekspertów Weiss przyczynił się do tak wysokiego wyroku uciekając z USA, kiedy wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji.

Weiss, który według rodziny i obrońców, jest bardzo schorowany - trafił do rodzinnego domu. - Chce po prostu cieszyć się życiem w domu i prawdopodobnie mocniej poświęcić się nauce Tory - powiedział mediom jego bratanek Hershy Marton, który mocno wspierał akcję ułaskawienia swojego wujka.

Sholam Weiss zatrudnił lobbystę Bretta Tolmana, aby złożył wniosek o ułaskawienie do Trumpa. Udało mu się zdobył m.in. poparcie między innymi byłego prokuratora generalnego USA Edwina Meese, byłego prokuratora generalnego USA Setha Waxmana i profesora Harvard Law School, Alana Dershowitza - wynika z oświadczeniem Białego Domu w związku z ostatnimi ułaskawieniami Donalda Trumpa.