Filia grupy VW Int'l Finance zorganizowała w środę telekonferencję dla inwestujących w obligacje w związku z ich emisją w 4 etapach we czwartek 23 marca. Koordynatorami operacji są Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Mizuho Securities, Societe Generale i UniCredt
Niemiecka grupa należała do najbardziej regularnych emitentów papierów dłużnych do czasu ujawnienia skandalu 18 miesięcy temu, skandal spowodował spadek cen jej akcji i wzrost rentowności jej obligacji.
Specjaliści oceniają, że Niemcy mogą pozyskać do 10 mld euro, ale główny bank przewodzący ich grupie wymienił sumę 4-5 mld i podkreślił, że ta firma nie ma żądnych problemów z płynnością. W 2015 r. jej zasoby netto gotówki wynosiły 24,5 mld euro, w 2016 r - 27,2 mld.
- Teraz chcą skorzystać z rynku papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami i krótkoterminowych papierów dłużnych, użyli więc innych dźwigni niż wcześniej. Są więc raczej w komfortowej sytuacji. Chcą wrócić do interesów zgodnie z formułą "business as usual" - wyjaśnił bankier zajmujący się tą operacją.
Dyrektor finansowy VW, Frank Witter dał do zrozumienia tydzień temu, że grupa przygotowuje powrót na rynek obligacji tłumacząc, że nie zamierza przedłużać korzystania z kosztownego kredytu pomostowego 20 mld euro, który musi spłacić w czerwcu.