Główny Urząd Statystyczny prowadzi właśnie rekrutacje na tzw. rachmistrza spisowego. Ale poza ludźmi wykonanie tego gigantycznego zadania będzie wymagało również narzędzi elektronicznych.

W tym celu Centrum Informatyki Statystycznej zamówiło sprzęt niezbędny do przeprowadzenia spisu. Chodzi o dostawę aż 10 tys. smartfonów, ponad 6 tys. słuchawek oraz 17 tys. kart SIM, wraz z niezbędnymi usługami telekomunikacyjnymi. Jedyną ofertę w przetargu (wartą w podstawowej wersji niemal 14 mln zł) złożyło konsorcjum Orange i Integrated Solutions. To samo, które wygrało ubiegłoroczny przetarg na dostawę 6 tys. smartfonów dla GUS pod powszechny spis rolny. Wówczas konsorcjum dostarczyło aparaty Oppo A52.

Czy i tym razem spis powszechny w Polsce wspomoże sprzęt chińskiego producenta? Na razie nie wiadomo. W zamówieniu zaznaczono jedynie, że telefony powinny działać na systemie operacyjnym Android oraz mieć spory ekran – w rozmiarze od 6,4 do 7 cali. Ponadto smartfony powinny dysponować co najmniej 4 GB pamięci operacyjnej i 64 GB pamięci flash.