Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), przy wsparciu InnovFin Equity, ogłasza swoją pierwszą inwestycję w fundusz venture capital w Polsce, dotyczącą Innovation Nest II. Umowa była możliwa dzięki wsparciu z unijnego programu Horyzont 2020 na rzecz badań naukowych i innowacji oraz z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). EFIS jest głównym filarem Planu Inwestycyjnego dla Europy realizowanego przez Komisję Europejską, tzw. „Planu Junckera".

Inwestycja EFI w Innovation Nest II wpisuje się w misję wspierania przez EFI małych i średnich przedsiębiorstw, przez zapewnianie im dostępu do finansowania, pomoc w tworzeniu miejsc pracy i wzmacnianie wzrostu gospodarczego. Pierwszy fundusz Innovation Nest powstał w 2011 r. Fundusz inwestuje w innowacyjne przedsiębiorstwa znajdujące się we wczesnych fazach rozwoju. W ciągu ostatnich 6 lat fundusz zainwestował w Polsce w 24 przedsiębiorstwa.

- Powstanie drugiego funduszu to kontynuacja naszej strategii. Chcemy inwestować w europejskie firmy tworzące oprogramowanie dla biznesu, które chcą rozwijać się na całym świecie. Cieszymy się, że EFI uwierzyło w naszą misję i mamy nadzieję że drugi fundusz pozwoli nam jak najszybciej zająć mocną pozycję na rynku europejskim – mówi Piotr Wilam, Managing Partner Innovation Nest.

- Inwestycja 15 mln euro w Innovation Nest II pozwoli na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, przez zapewnienie im dostępu do finansowania, pomoc w tworzeniu miejsc pracy i wzmacnianie wzrostu gospodarczego. Wierzymy, że Innovation Nest II dysponuje wiedzą i doświadczeniem pozwalającym na identyfikację innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce – dodaje Pier Luigi Gilibert, prezes EFI.

To pierwsza taka umowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. - Umowa udowadnia, że prężna i kreatywna gospodarka Polski oferuje wiele interesujących możliwości inwestycyjnych. Wskazuje także, że europejska integracja w dziedzinie innowacji notuje postępy, między innymi dzięki szerokiej randze możliwości oferowanych przez Horyzont 2020, unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji" – skomentował Carlos Moedas, Komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji.

Oczekuje się, że dzięki inwestycjom w fundusze venture capital w ramach InnovFin SME Venture Capital możliwe będzie wsparcie przedsiębiorców w formie finansowania kapitałowego o wartości od 1,6 do 2 mld euro.