Reklama

Japończycy biorą roboty. Skaczą i biegają po schodach

Japońska firma telekomunikacyjna SoftBank kupiła od Google znaną spółkę Boston Dynamics, zajmującą się produkcją słynnych robotów.

Publikacja: 09.06.2017 17:02

Japończycy biorą roboty. Skaczą i biegają po schodach

Foto: materiały prasowe

9 czerwca korporacja SoftBank ogłosiła decyzję o przejęciu Boston Dynamics od właściciela Google, Alphabet Inc.

Firma Boston Dynamics została założona 1992 r., a jej roboty przeznaczone były dla amerykańskiej armii. W 2013 r. została przejęta przez Google. Podczas swoich prac zaprezentowała bardzo różnorodne pomysły, jak roboty chodzące na dwóch lub czterech nogach, jeżdżące na dwóch kołach, skaczące, przypominające psy i krowy. Firma skupia się na tym, by maszyny mogły się stabilnie poruszać.

Ostatnim osiągnięciem firmy jest tzw. Rączka (ang. Handle) – dwumetrowy robot, który potrafi jeździć na swoich dwóch kołach z prędkością 14 km/h, skakać, podnosić ciężary, niestraszne są mu też schody czy naturalny teren.

– Ciągle jest wiele problemów, których nie możemy rozwiązać, polegając na ludzkich zdolnościach. Nowoczesna robotyka będzie kluczowych czynnikiem napędzającym rewolucję przemysłową, a Boston Dynamics jest liderem w dziedzinie rozwoju zaawansowanych robotów – skomentował dyrektor SoftBanku Masayoshi Son.

– Jako Boston Dynamics cieszymy się, że będziemy częścią śmiałej wizji SoftBanku. Łączy nas przekonanie, że technologia powinna służyć człowiekowi. Naszą misją jest przesuwać granice możliwości robotów i tworzyć użyteczne aplikacje w nowoczesnym świecie – dodał dyrektor i założyciel Boston Dynamics Marc Raibert.

Reklama
Reklama

W ramach transakcji SoftBank przejął od Alphabet także japońską spółkę Schaft, produkującą dwunożne roboty.

Szczegóły i kwota transakcji nie zostały podane do wiadomości publicznej. Wiadomo, że największym wyzwaniem Boston Dynamics jest obecnie komercjalizacja produkcji.

Biznes
Local content, weto Węgier ws. sankcji na Rosję i hossa w zbrojeniówce
Biznes
Minister finansów Łotwy dla „Rzeczpospolitej”: musimy pomagać Ukrainie aż do zwycięstwa
Biznes
Polacy chcą local contentu. Zasada „najpierw polskie” z dużym poparciem w sondażu
Patronat Rzeczpospolitej
33. Gala Liderów Polskiego Biznesu – 35 lat Business Centre Club - odpowiedzialne przywództwo w czasach przełomu
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama