Heinz Hermann Thiele  miał 79 lat. Przyczyny śmierci nie ujawniono. Według niemieckich mediów zmarł "niespodziewanie" w swoim domu w Monachium.

O jego śmierci poinformowała firma Knorr-Bremse GmbH, specjalizująca się w systemach hamulcowych, w której Thiele rozpoczął karierę w 1969 roku jako prawnik działu patentów. Po latach w 1979 roku został nie tylko jej szefem, ale także większościowym akcjonariuszem w 1985 roku. Ze stanowiska ustąpił w 2007 roku, ale nadal zasiadał w radzie nadzorczej firmy.

Jego majątek szacowany jest przez agencję Bloomberga na ponad 20 mld dolarów i jest na czwartym miejscu najbogatszych obywateli Niemiec oraz na 97 miejscu najbogatszych ludzi na świecie.

W zeszłym roku Thiele zgromadził duży pakietu akcji Lufthansy i stał się jego drugim pod względem wielkości akcjonariuszem z pakietem 12,4 proc. akcji przewoźnika. W zeszłym roku mocno sprzeciwiał się planom ratowania spółki przez wejście do niej państwa. Ostatecznie się jednak na nią zgodził.

Thiele nazywany był „biznesmenem starej daty” przez współpracowników a „jaskiniowcem biznesu” przez związki zawodowe z którymi był w permanentnym konflikcie.