Magness bronił swojej decyzji o największym w historii USA przerwaniu dostaw prądu do odbiorców twierdząc, że Teksas był "minuty, a może nawet sekundy" od katastrofalnej awarii całej sieci przesyłowej.

Burza śnieżna w połowie lutego tymczasowo unieruchomiła nawet połowę stanowych elektrowni, powodując gigantyczną awarie, które zabiły 47 osób i sprawiły, że ceny energii wzrosły dziesięciokrotnie w stosunku do stanu sprzed burzy - pisze Reuters. Ponad 4 mln mieszkańców stanu przez kilka dni było pozbawionych energii elektrycznej.

Decyzję o zwolnieniu Magnessa ze stanowiska pochwalił na Twitterze Ken Paxton, republikański prokurator generalny stanu Teksas.

Bill Magness

Bill Magness

Bloomberg

„Decyzja ERCOT o zdymisjonowaniu dyrektora generalnego Billa Magnessa sygnalizuje wzięcie odpowiedzialności za katastrofę, która przetoczyła się przez nasz stan dwa tygodnie temu" - napisał Paxton.

Bill Magness stracił stanowisko prezesa ERCOT w trybie natychmiastowym z 60-dniowym okresem wypowiedzenia. Odwołała go rada nadzorcza spółki nadzwyczajnym spotkaniu w środę 3 marca. Kilka dni wcześniej z zasiadania w zarządzie spółki zrezygnowało pięciu członków. Spółka poinformowała, że niezwłocznie rozpoczęła poszukiwania następcy Magnessa. Następne posiedzenie rady nadzorczej zaplanowano na 13 kwietnia.