Gość przyznał, że chmura jest w tendencji wzrostowej. - Jest to rozwiązanie w które warto zainwestować niemal każdej firmie - mówił Suchożebrski.
- Wedle naszych ostatnich badań, dwie trzecie małych i średnich przedsiębiorstw już korzysta z chmury. W porównaniu do zeszłego roku był to wzrost o 16 pkt. proc. – dodał.
Podkreślił, że chmura jest bardzo tania, żeby zacząć.
- Z reguły są to usługi w trybie abonamentowym. Płacimy za tyle ile korzystamy. Nie trzeba inwestować w kosztowną infrastrukturę IT tylko szybko wejść w to rozwiązanie przy małych kosztach – tłumaczył.
Chmurę można wykorzystywać do przechowywania danych, czyli tworzenia bibliotek wewnętrznych dla całej firmy. - Wszyscy pracownicy, nieważne skąd pracują, mają dostęp do tych samych danych. Jednocześnie można te dostępy poziomować i ustalać kto ma dostęp do czego - mówił Suchożebrski.
Zauważył, że chmura to już nie nowinka, tylko niemalże rewolucja.
- Dostępne narzędzia będą ewoluować w coraz bardziej skomplikowane – prognozował.
- Na przestrzeni kilkudziesięciu lat patrzymy na obraz, gdzie praktycznie wszystkie zadania informatyczne są wykonywane w chmurze – dodał.
Zauważył, że czynnik bezpieczeństwa jest najczęściej wymieniany zarówno przez zwolenników i przeciwników chmury.
- Użytkownicy, którzy już znają chmurę zdają sobie sprawę z tego, że duży dostawca jest w stanie tak zabezpieczyć dane, jak nikt na własną rękę nie będzie w stanie tego zrobić – tłumaczył.
Podstawowym zagrożeniem jest utrata poświadczenia tożsamości.
- Nieważne jak doskonały mamy system zabezpieczeń, jeżeli ktoś podszyje się pod naszego użytkownika, to zawsze będzie miał do nich dostęp – stwierdził Suchożebrski.