Meta Platforms - właściciel Facebooka, usunęła sieć fałszywych kont pochodzących z Iranu i atakujących użytkowników Instagrama w Szkocji za pomocą treści wspierających szkocką niepodległość – informuje Reuters. Sieć wykorzystywała fałszywe konta, aby podszywać się pod mieszkańców Anglii i Szkocji, publikując zdjęcia i memy o bieżących wydarzeniach i krytykujące rząd Wielkiej Brytanii – poinformowała Meta w oświadczeniu.

Konta organizowały swoją działalność wokół wspólnych hasztagów promujących sprawę, chociaż czasami zawierały błędy ortograficzne. Zamieszczano również relacje o piłce nożnej i brytyjskich miastach, co miało sprawić, że fikcyjne postaci będą wyglądać bardziej autentycznie.

Niektóre fałszywe konta wykorzystywały zdjęcia profilowe stworzone prawdopodobnie za pomocą technik sztucznej inteligencji, podczas gdy inne wykorzystywały zdjęcia osobistości medialnych i celebrytów z Wielkiej Brytanii i Iraku jako zdjęcia profilowe.

W referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 r. Szkoci zagłosowali w stosunku 55 proc. – 45 proc. za pozostaniem w Wielkiej Brytanii, ale zarówno Brexit, jak i sposób radzenia sobie z kryzysem COVID-19 przez rząd brytyjski wzmocniły poparcie dla niepodległości wśród Szkotów i teraz domagają się oni drugiego głosowania – przypomina Reuters.

Meta poinformowała, że jej dochodzenie wykazało powiązania hakerów z osobami w Iranie, w tym z osobami z doświadczeniem w nauczaniu języka angielskiego jako języka obcego. Grupa miała powiązania z niewielką irańską siecią, która została usunięta w grudniu 2020 roku i której działalność była skierowana do odbiorców arabskich, francuskojęzycznych i anglojęzycznych korzystających z fałszywych kont. Koncern nie podał dokładnie kto mógł stać za obecnie zablokowaną grupa hakerów.

Ben Nimmo, zajmujący się globalnym zagrożeniem w Meta, powiedział Reuterowi, że od kilku lat koncern obserwuje wzmożoną działalność grup dezinformacyjnych z Iranu. Nie jest to jednolite środowisko i działa na wielu obszarach.

Koncern poinformował, że w grudniu usunął osiem kont na Facebooku i 126 kont na Instagramie za naruszenie jej zasad dotyczących skoordynowanego, nieautentycznego zachowania. Meta powiedziała również w grudniu, że usunęła sieć, która powstała głównie w Meksyku i była skierowana do odbiorców w krajach takich jak Honduras, Ekwador i Salwador, a także sieć, która powstała w Turcji i była skierowana do osób w Libii.

Czytaj więcej

Facebook: Hakerzy urządzili polowanie na afgańskich oficjeli