W piątek gospodarstwa domowe poznają nowe taryfy na gaz?

Obecne stawki obowiązują do końca roku. W związku z tym podwyżki, których wprowadzenie i tak jest nieuniknione, powinny zostać ogłoszone do 17 grudnia.

Publikacja: 15.12.2021 21:00

W piątek gospodarstwa domowe poznają nowe taryfy na gaz?

Foto: Bloomberg

W środę cena gazu ziemnego w transakcjach spotowych zawieranych na TGE osiągnęła kolejny najwyższy poziom w historii polskiej giełdy. Tym razem za MWh (megawatogodzinę) trzeba było zapłacić aż 592,43 zł. To o 4,4 proc. więcej niż we wtorek i ponad sześć razy więcej niż na początku tego roku. Błękitne paliwo jeszcze droższe jest w dostawach na styczeń. Ceny kontraktów obejmujących ten okres wynosiły w środę 603,79 zł. Nie mogło być jednak inaczej, skoro na zachodnioeuropejskich giełdach również mamy do czynienia ze stałymi zwyżkami cen. Na jednym z najpłynniejszych rynków – holenderskiej platformie TTF styczniowymi kontraktami chwilowo handlowano nawet po ponad 130 euro.

Ceny rynkowe mają kluczowe znaczenie dla działania wielu firm. W Polsce dotyczą zwłaszcza producentów nawozów, paliw, chemii i energii. Wkrótce podwyżki dotkną także gospodarstwa domowe. Kluczowe dla ponad 6 mln odbiorców będą taryfy detaliczne określone dla PGNiG Obrót Detaliczny, firmy z grupy PGNiG, kierowanej przez Henryka Muchę.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Chcemy polubownego rozwiązania sporu z Czechami w sprawie Turowa

– Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynął wczoraj (we wtorek – red.) wniosek sprzedawcy złożony na podstawie nowej ustawy rozkładającej podwyżki na trzy kolejne lata. URE prowadzi postępowanie zgodnie z zapisami nowej ustawy, która weszła w życie w ubiegły piątek – informuje nas Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Chodzi o obowiązujące od 10 grudnia znowelizowane prawo energetyczne. Przewiduje ono, że sprzedawcy gazu mogą przedkładać wniosek o nową taryfę detaliczną skalkulowaną na podstawie tylko części kosztów zakupu gazu. Pozostałe koszty będą mogli odzyskać w kolejnych taryfach obowiązujących od początku 2023 r. lub cenach i stawkach opłat ustalonych przez kolejne trzy lata, czyli do końca 2025 r.

Nowelizacja prawa energetycznego wprowadza maksymalny próg podwyżki taryfy detalicznej w najbliższych 12 miesiącach o 25 proc. tego, o ile wzrosłaby cena surowca, gdyby uwzględniono całość uzasadnionych kosztów danego sprzedawcy.

Obecna taryfa PGNiG OD obowiązuje do końca roku. Aby nowa weszła w życie od 1 stycznia, prezes URE musi ją opublikować 17 grudnia. Podobnie sprawa ma się z taryfą dystrybucyjną Polskiej Spółki Gazownictwa. To kolejna firma zależna od PGNiG, do której należy większość krajowych gazociągów dystrybucyjnych.

Czytaj więcej

Gaz drogi jak nigdy wcześniej. W kogo uderzą horrendalne ceny?
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne