Podczas czwartkowej aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's słynna pocięta praca Banksy'ego została sprzedana za rekordową kwotę 18 mln 582 tys. funtów czyli ponad 100 mln złotych.

"Love is in the Bin" to obraz, który pierwotnie nazywał się "Girl with Balloon" - dzieło na którym artysta odwzorował jeden ze swoich najpopularniejszych murali, czyli dziewczynkę wypuszczającą z dłoni balonik w kształcie serca. Trzy lata temu obraz "Girl with Balloon" został sprzedany w Sotheby's za 1,1 mln funtów. Jednak artysta potajemnie zainstalował w jego ramie zdalnie sterowaną niszczarkę, która uruchomiła się tuż po zakończeniu licytacji. Miała całkowicie pociąć płótno, ale zacięła się w połowie.

Czytaj więcej

Banksy chciał zniszczyć cały obraz. Nie wyszło

Eksperci Sotheby's oszacowali, że pocięty w połowie obraz, nazwany teraz "Love is in the Bin", wart jest ok. 4-6 mln funtów, ale dom aukcyjny wyznaczył cenę wywoławczą na 2,5 mln funtów. W ciągu 10 min było już 10 mln. Po zaciętej licytacji nowy nabywca zapłacił za obraz niespełna 18,6 mln funtów, łącznie z prowizją.

Dotychczas najdrożej sprzedanym dziełem Banksy'ego był obraz "Game Changer", przedstawiający chłopca bawiącego się figurką pielęgniarki-superbohaterki. W marcu tego roku zapłacono za niego 16 mln 758 tys. funtów, czyli nieco ponad 90 mln zł. Przed aukcją eksperci z domu aukcyjnego Christie’s, gdzie odbyła się sprzedaż, szacowali, że obraz jest wart zaledwie 3,5 mln funtów.