Rosyjskie władze znacznie zwiększyły sprzedaż diamentów z rezerw państwowych w obliczu rosnącego światowego popytu, wyższych cen i braku surowca od największego rosyjskiego producenta koncernu Alrosa. Gochran (państwowa instytucja gromadząca metale i kamienie szlachetne na potrzeby rosyjskiego budżetu - red.) ogłosił kolejną aukcję sprzedaży surowca diamentowego. Za miesiąc - 7 września zostanie wystawionych na sprzedaż 77 partii kamienia - łącznie blisko 767 tysięcy karatów o wartości bazowej około 19 mln dolarów - informuje Gochran w komunikacie.

Na poprzedniej aukcji, która odbyła się 23 lipca, Gochran sprzedał rekordową liczbę 1,018 miliarda karatów za 139,2 mln dolarów, czyli o 22 procent więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

Początkowo ministerstwo finansów ustaliło limit rocznej sprzedaży na 67 mln dolarów, ale został wyczerpany w czterech aukcjach, które odbyły się w maju, kwietniu i lutym. Według Bloomberga, w czerwcu rząd Rosji postanowił podnieść poprzeczkę. Lipcowa aukcja była tak wielka (1,018 mld dol.), jak blisko cztery poprzednie łącznie (1,202 mld karatów). We wrześniu według Gochranu, oferta będzie o jedną czwartą mniejsza.

Dwa oszlifowane diamenty koncerny Alrosa

Dwa oszlifowane diamenty koncerny Alrosa

PAP/ITAR-TASS

Nie wiadomo, ile diamentów leży w skarbcu Kremla. Analitycy VTB Capital szacują wielkość rezerw zgromadzonych w ciągu ostatnich 13 lat na 1,1 miliarda dolarów. Większość z nich została zakupiona od Alrosy podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Wtedy gwałtowanie załamał się światowy rynek drogich kamieni i Gochran kupił całą produkcję Alrosa, by ratować firmę.

Obecnie Alrosa deklaruje poważny niedobór surowca diamentowego na rynku światowym przy spadającej produkcji, przyspieszonej pandemią. „Diamenty są bardzo poszukiwane. Aukcje Gochranu pozwolą szlifierzom diamentów na zakup surowca, potrzebnego do realizacji bieżących zamówień, których poziom przekracza historyczne maksima - cytuje firmę Kommiersant.

Według Bloomberga, De Beers – największy producent diamentów na świecie – na każdej z przeprowadzonych w tym roku aukcji podnosił ceny, w tym o 5 procent w ostatniej lipcowej wyprzedaży.

Całkowicie wyprzedając swoje rezerwy diamentów z Gochranu, Rosja będzie w stanie pokryć 60 procent deficytu rynku światowego w latach 2021-22, szacuje VTB Capital. Jednak nawet sprzedaż w wysokości pół miliarda dolarów wystarczy, aby powstrzymać wzrost cen diamentów i oddalić ryzyko nadmiernego wzrostu zapasów, twierdzą analitycy.