Każdy z tych wskaźników będzie miał wspólny początek. Najpierw firma musi zainwestować duże kwoty w badania i rozwój, dlatego warto porównywać, kto i ile inwestuje w Polsce w tym sektorze. Jesteśmy dumni z tego, że to Polpharma inwestuje najwięcej w innowacyjność polskiej branży farmaceutycznej. Tylko w ubiegłym roku wydaliśmy na badania i rozwój ponad 300 mln zł. Nie tylko rozwijamy nowe leki generyczne, wprowadzając innowacyjne formulacje (postacie leków), ale inwestujemy w biorównoważne leki biologiczne. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym stworzyliśmy laboratoria BiR, a w Duchnicach pod Warszawą kończymy budowę nowoczesnego centrum produkcyjnego. Łącznie przeznaczyliśmy na ten projekt ponad 2 mld zł.

Biotechnologia umożliwia poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które dają pacjentom dostęp do najnowocześniejszych terapii. Polpharma, przez wiele lat postrzegana jako tradycyjny, generyczny producent leków, w pewnym momencie znalazła w sobie siłę i odwagę, żeby zmienić kierunek. Rozwój leków wymaga wysokich kompetencji, dlatego Polpharma zebrała wybitny zespół naukowców i oddała im do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych ośrodków biotechnologicznych w Europie. Nasze innowacje to nie tylko biotechnologia i produkcja nowoczesnych generyków. Na co dzień inwestujemy w wiele rozwiązań cyfrowych, od komunikacji z klientami po rozwój bazy produkcyjnej.

Krajowy przemysł farmaceutyczny według GUS odpowiada aż za 8 proc. nakładów na BiR w Polsce. Wspólnie przyczyniamy się do wzrostu innowacyjności gospodarki i wzrostu gospodarczego. Podkreślam to dlatego, że za wzrostem gospodarczym idą podatki, które zasilają także budżet NFZ. Mądrze wydając te pieniądze, można realizować politykę lekową i wtórnie wpływać na inwestycje branży. Z zapowiedzi rządu wynika, że docenia rolę zarówno nowoczesnego krajowego przemysłu farmaceutycznego, jak i czempionów gospodarczych (Polpharma jest na szóstej pozycji w rankingu czempionów Polityki Insight), ale najbliższe negocjacje cen oraz sposób wprowadzenia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego będą sprawdzianem tych intencji.

- Sebastian Szymanek, prezes zarządu, Polpharma Biuro Handlowe