Reklama
Rozwiń

Bezpieczeństwo lekowe zależy od wsparcia dla farmacji

Podczas debaty poświęconej roli sektora ochrony zdrowia jako części gospodarki minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że inwestycje w przemysł farmaceutyczny w Polsce zwiększają bezpieczeństwo lekowe pacjentów i wpływają na rozwój gospodarczy.

Publikacja: 06.09.2018 21:00

Bezpieczeństwo lekowe zależy od wsparcia dla farmacji

Foto: materiały prasowe

Produkcja leków w kraju, gdzie są konsumowane, gwarantuje ciągłe dostawy oraz prawidłowy nadzór nad ich wytwarzaniem.

Niedawny światowy kryzys ekonomiczny uświadomił, jak ogromną rolę ma dostęp do leków. Przekonała się o tym Rosja, gdzie gwałtowny spadek kursu rubla spowodował wzrost cen leków pochodzących z importu. W reakcji na tę sytuację w 2015 r. premier Dmitrij Miedwiediew zarządził gromadzenie zapasów farmaceutyków, które miałyby wystarczyć na okres do sześciu miesięcy. Również w 2015 r. angielski tygodnik „The Economist" donosił o brakach w zaopatrzeniu Grecji w farmaceutyki. W tamtejszych aptekach kończyły się zapasy tak podstawowych farmaceutyków, jak insulina, środki nasercowe i onkologiczne. Z powodu zakazu dokonywania transferów pieniężnych za granicę apteki i szpitale nie mogły uzupełniać zapasów, a firmy medyczne i farmaceutyczne nie chciały udzielać greckim placówkom i przedsiębiorstwom kredytów. Zagrożeniem dla ciągłości dostaw leków mogą być także zbyt niskie ceny. W latach 2005–2010 w USA polityka ciągłego obniżania cen doprowadziła do problemów z dostępem do lekarstw. Presja cenowa zachęciła wytwórców do poszukiwania zagranicznych rynków zbytu i utrudniła im prowadzenie niezbędnej w tej branży modernizacji warunków produkcji. W konsekwencji Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration), nadzorująca warunki produkcji leków w USA, była zmuszona do czasowego zamykania oddziałów produkcyjnych, a nawet całych wytwórni w celu ich unowocześnienia. To sprzyjało spekulacji – za podstawowy lek na nadciśnienie tętnicze trzeba było płacić ponad 50-krotnie więcej, niż wynosiła jego oficjalna cena, a za lek na białaczkę nawet 80 razy więcej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Linda Yaccarino rezygnuje z funkcji prezesa X po kontrowersjach z chatbotem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań