„Wydobyty kamień to nasze nowe unikatowe znalezisko. Fantazyjne odcienie spotykane są w przyrodzie bardzo rzadko. A ten kamień jest też wyjątkowy dlatego, że przyroda jakby sama przygotowała go do oszlifowania i sama nadała mu formę gruszki. Musimy zdecydować jak go oszlifujemy, ale już teraz mogę powiedzieć, że będzie to jeden ze wspanialszych egzemplarzy naszej kolekcji kolorowych brylantów” - zapowiedział Jewgienij Aguriejew członek zarządu Alrosa, cytowany w komunikacie.

Rosjanie podali, że kamień został znaleziony w lipcu w złożu Ebelech w Jakucji. Rozmiary kamienia to 11,4 mm x 19 mm x 17,5 mm. Jest określany jako odłamek kryształu z niewielkimi bezbarwnymi elementami na powierzchni.

Czytaj także:  Christie's sprzeda olbrzymi różowy diament. Cena: nawet 50 mln dol 

Oddział Alrosy Ałmazy Anabara, gdzie kamień został wydobyty, to rosyjski lider w liczbie wykopanych kolorowych diamentów. W 2017 r. firma także wydobyła wyjątkowy kamień - czysto różowy o masie 27,85 karata. Był to największy różowy diament w historii koncernu Alrosa. W tym samym roku na tym samym złożu został też wydobyty jeszcze większy diament - 34,17 karatów koloru intensywnie żółtego.

Koncern zapowiedział, że skupi się na obróbce swoich największych kolorowych diamentów i sprzedaży wykonanych z nich brylantów. Od początku 2018 r. Rosjanie szlifują kolorowe diamenty nową technologią, pozwalającą wydobyć wszystkie stopnie intensywności kolorów. Większość tak przygotowanych kamieni jest sprzedawana przez wyspecjalizowaną firmę Brylanty Alrosa.

Rosjanie mają 29 procent światowego wydobycia diamentów. Alrosa ma 11 kopalni odkrywkowych w Jakucji i 16 w obwodzie archangielskim. Prowadzi też poszukiwania nowych złóż tak w Rosji, jak i w Afryce, posiadanych przez nią w Rosji złóż wystarczy bowiem jeszcze tylko na 17 lat.

W 2017 r. koncern z Rosji zwiększył wydobycie (liczone w karatach) diamentów o 6 procent, do 39 mln karatów. Zysk netto zmniejszył się jednak o 41 procent, licząc rok do roku, a przychody spadły o 14 procent.