W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” pisaliśmy o łączeniu przez spółki węglowe kopalń, także pod ziemią. Jedną z większych tego typu inwestycji prowadzi od kilku lat JSW. Planuje jej zakończenie na 2013 rok.
– Celem technicznej integracji kopalń jest obniżenie kosztów produkcji węgla przez redukcję najmniej efektywnych ogniw procesu technologicznego – tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW, największego w UE producenta węgla koksowego, basy do produkcji stali. Co da podziemne połączenie trzech zakładów? Przede wszystkim będą miały one zintegrowany system transportu urobku – pierwsze tony węgla z kopalni Borynia będą przesłane w kierunku Zofiówki już w połowie 2010 r., natomiast z kopalni Jas-Mos do Zofiówki – w 2013 r.
Jednak inwestycja w integrację kopalń nie będzie polegała jedynie na wykonaniu podziemnych przekopów pomiędzy nimi i połączeniu systemu transportowego. Przy okazji tej inwestycji planowana jest także modernizacja szybu wydobywczego i zakładu przeróbki mechanicznej węgla (co zwiększy zdolności wydobywcze Zofiówki do ok. 17 tys. ton węgla na dobę), które są niezbędne z kolei przy następnej inwestycji JSW – udostępnianiu nowego pola wydobywczego Bzie-Dębina-1-Zachód, które przedłuży żywotność kopalni Zofiówka o kilkadziesiąt lat.
Integracja kopalń JSW trwa od 2005 r. Wykonano już przekop o długości 2600 m pomiędzy Borynią i Zofiówką (prace zakończono w ubiegłym roku). Następnym etapem będzie wykonanie zabudowy przenośników taśmowych w tym przekopie. konieczna będzie także zabudowa tzw. przenośnika rewersyjnego pozwalającego na zmianę kierunku przesyłu urobku w kierunku szybu wydobywczego Boryni lub Zofiówki. I wreszcie integracja systemów transportowych Zofiówki i Jas-Mosu zaplanowana na lata 2010-2012.
W zeszłym roku JSW szacowała, że uda jej się zintegrować kopalnie w 2011 r., jednak z powodu kryzysu spółka musiała także spowolnić niektóre inwestycje i wprowadzić plan antykryzysowy. Przez prawie cały 2009 r. spadał bowiem popyt na węgiel koksujący z powodu dekoniunktury na stal, do której produkcji jest on bazą.