Brytyjski fizyk Stephen Hawking zmarł w marcu w wieku 76 lat. Mając 20 lat usłyszał wyrok, chorował na stwardnienie zanikowe boczne, miał żyć jeszcze góra trzy lata.

Był sparaliżowany, poruszał się na wózku inwalidzkim, mówił tylko dzięki specjalnemu syntezatorowi mowy. Mimo tego dokonał wielu przełomowych odkryć związanych głównie z pracami nad czarnymi dziurami, co przyczyniło się do bliższego poznania zjawisk rządzących kosmosem.

Teraz na aukcję trafiają 22 osobiste przedmioty naukowca, w tym jego pierwszy wózek inwalidzki, tekst doktoratu obronionego w Cambridge w 1965 r., czy tekst jego roli w serialu animowanym Simpsonowie. Pierwszy odcinek z jego udziałem wyemitowano 26 września 2010 r., podkładał głos przez cztery lata.

Środki z aukcji zostaną przeznaczone na Stephen Hawking Foundation i Motor Neurone Disease Association. Christie's oczekuje, że tylko doktorat może się sprzedać za 150 tys. funtów, a za wózek dom aukcyjny spodziewa się 10-15 tys., choć te szacunki wydają się być mocno zaniżone. Pod młotek idą także okolicznościowe medale jak i podpisana ręcznie "Krótka historia czasu", jego bestsellerowa książka z 1988 r. Za ten egzemplarz spodziewana jest cena 2-3 tys. funtów. Aukcja obejmie także aukcje przedmiotów należących niegdyś do Isaaca Newtona, Alberta Einsteina i Charlesa Darwina.

Aukcja internetowa potrwa do 8 listopada