Plan zmiany strategii potwierdził w rozmowie z „Rz” wiceminister skarbu Krzysztof Żuk. Chodzi o wyłączenie z grupy na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej koksowni Victoria w Wałbrzychu – jej samodzielny debiut giełdowy jest już praktycznie przesądzony.

W resorcie gospodarki usłyszeliśmy, że „wszystkie strategie obowiązują”. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że resort nie będzie walczył o pozostawienie Victorii w grupie JSW. Otwarte pozostaje pytanie, ile udziałów JSW obejmie w koksowni w Zabrzu. Obecna strategia zakłada pakiet większościowy, ale na to Zabrze nie chce się zgodzić. Negocjacje w tej sprawie trwają. Zmiana strategii nie nastąpi jednak szybko, ponieważ niezbędne są konsultacje ze związkami zawodowymi (gwarantuje im to obecna strategia). – Nie ułatwimy tej zmiany, bo silna grupa węglowo-koksowa ma sens – zapowiada Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

– Wyłączenie Victorii z grupy to błąd. W grupie ma zapewniony dostęp do surowca, a to cenią inwestorzy – uważa Jarosław Zagórowski, prezes JSW.