3,19 proc. planu – tyle wyniosły po marcu przychody brutto z prywatyzacji. Rok temu było to 4,76 proc. Plan na 2009 r. zakłada osiągnięcie 12 mld zł.
– Choć rynek jest dziś trudny, będziemy robić wszystko, by zrealizować przychody w takiej wysokości – mówi „Rz” Joanna Schmid, wiceminister skarbu odpowiedzialna m.in. za prywatyzację giełdową. – Będą opierać się jednak głównie na dużych projektach: z sektora energetycznego, chemicznego i sprzedaży udziałów w GPW. Liczymy na uzyskanie dodatkowych środków ze sprzedaży resztówek energetycznych i PAK – dodaje.
Według Joanny Schmid pierwsza na GPW powinna – w czerwcu – trafić lubelska kopalnia Bogdanka, w drugiej połowie roku zaś PGE. Wtedy też ma dojść do drugiego etapu prywatyzacji Enei. Tauron trafi w ręce inwestora branżowego. – Nie będziemy się jednak trzymać sztywno harmonogramów. Wpłyną na nie koniunktura i zainteresowanie inwestorów – twierdzi wiceminister skarbu.
Szczególnie w mniejszych projektach prywatyzacyjnych widać obecnie duże rozbieżności w wycenach resortu skarbu wobec propozycji inwestorów. W 2008 r. nie udało się zamknąć 59 transakcji, bo nie wyłoniono inwestora. Większość niedokończonych transakcji przypadła na IV kwartał. Wczoraj MSP poinformowało o odstąpieniu od kolejnej prywatyzacji – Polmosu Bielsko-Biała, bo oferty złożone przez potencjalnych nabywców okazały się niesatysfakcjonujące. Podobny scenariusz czeka najprawdopodobniej Polmos Józefów.
Tymczasem – jak podaliśmy wczoraj na stronie rp.pl – w najbliższych dniach w resorcie skarbu szykuje się zmiana na stanowisku wiceministra nadzorującego m.in. banki i GPW. Michała Chyczewskiego, który pracował w MSP od listopada 2007 r., ma zastąpić Adam Leszkiewicz – podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera.