Politechnika Poznańska, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – to one wśród polskich uczelni technicznych oferują najlepsze studia ekonomiczne. Młodzi ludzie chcący się kształcić w tym kierunku mają dzisiaj wiele możliwości; mogą kierować się na uczelnie ekonomiczne albo wybrać dobre wydziały ekonomiczne na uniwersytetach czy politechnikach. Te ostatnie nie są wprawdzie powszechnie kojarzone z edukacją ekonomiczną, ale nierzadko oferują ją na wysokim poziomie, stawiając przede wszystkim na zarządzanie.

Potwierdziła to opublikowana w listopadzie ubiegłego roku trzecia edycja naszego Rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych, który „Rzeczpospolita" przygotowuje we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym. Podium rankingu wydziałów zdominowały uniwersytety; zwycięzcą został Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a wiceliderem Wydział Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak tuż za podium, z różnicą zaledwie 0,18 pkt od zajmującej trzecie miejsce Akademii WSB, uplasował się Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Uzyskał on drugi wynik w całym rankingu (za WNE UW), a najlepszy wśród uczelni technicznych wynik w kategorii jakość nauczania.
Szkoły prezesów
Co ciekawe, to politechniki dominują w pierwszej piątce w tej kategorii – zaraz za Wydziałem Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej uplasowały się Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Wydział Zarządzania AGH i Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Uczelnie techniczne dobrze wypadają też pod względem umiędzynarodowienia, czyli udziału cudzoziemców wśród studentów. Najwięcej punktów zdobył tu Wydział Zarządzania AGH – zajmujący w tej kategorii trzecie miejsce w ogólnym rankingu, a w pierwszej piątce są też WZiE Politechniki Gdańskiej i WIZ Politechniki Poznańskiej.
Dobrą jakość kształcenia na politechnikach potwierdza też nasz ranking szkół prezesów, czyli uczelni, które mają najwięcej absolwentów wśród szefów największych firm w Polsce. Najwięcej, bo prawie 40 proc., prezesów ma dyplom uczelni technicznej – najczęściej Politechniki Warszawskiej albo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wprawdzie kończyli tam różne kierunki, ale wielu ma dyplom z zarządzania.