W ostatnich trzech kwartałach rynek ten praktycznie zamarł z powodu z powodu spowolnienia gospodarczego i większej awersji inwestorów do ryzyka, Agencja uważa, że kilka dużych emisji obligacji planowanych przez spółki z sektora elektroenergetycznego i sektora ropy naftowej i gazu może ożywić krajowy rynek obligacji przedsiębiorstw w 2010 roku.
Wśród potencjalnych emitentów są PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE, rating emitenta "BBB+" /perspektywa stabilna/ rating niezabezpieczonego zadłużenia "A-"), Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Planują one duże emisje obligacji na krajowym lub międzynarodowym rynku w celu pozyskania finansowania na rosnące nakłady inwestycyjne. Fitch uważa, że wzrost emisji przedsiębiorstw we wrześniu 2009, po okresie niewielkich emisji od stycznia do sierpnia 2009 może być początkiem ożywienia na rynku.
- Emisja obligacji jest uważana za atrakcyjną formę finansowania przez wiele przedsiębiorstw posiadających dobrą wiarygodność kredytową w związku z tym, że kredyty bankowe są trudniejsze i bardziej kosztowne do pozyskania niż przed globalnym kryzysem finansowym - uważa Arkadiusz Wicik, dyrektor w zespole przedsiębiorstw agencji Fitch. - Poza tym, wzrósł popyt inwestorów na obligacje korporacyjne o wysokim ratingu, oferujące znaczne wyższe oprocentowanie niż obligacje skarbowe.
Zdaniem Fitch rynek euroobligacji może być korzystną formę finansowania, głównie dla polskich firm z wysokim ratingiem planujących pozyskać duże kwoty przekraczające 300 mln euro. Takie finansowanie może być obecnie trudne do pozyskania w formie konsorcjalnych kredytów bankowych w związku z ograniczonym rynkiem kredytów bankowych, jak również na krajowym rynku obligacji, z uwagi na jego małą skalę. Telekomunikacja Polska (TPSA, rating "BBB+"/"F2"/perspektywa stabilna) była jednym z pierwszych emitentów korporacyjnych z Europy Środkowej na rynku euroobligacji od czasu globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku.
TPSA uplasowała dwie emisje obligacji na łączną kwotę 700 mln euro w maju i lipcu 2009. Eksperci Fitch zwracają uwagę, że pomimo wzrostu wartości w ostatnich latach, polski rynek nieskarbowych papierów dłużnych jest mało rozwinięty pod względem wielkości i infrastruktury w porównaniu do części krajów emerging markets.