– Organizując spotkanie w Polsce wpisujemy się w wydarzenia, związane z rozpoczynającą się w połowie 2011 r. polską prezydencją w Unii Europejskiej - powiedział prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Piotr Litwa. To właśnie WUG wnioskował, by przyszłoroczne spotkanie odbyło się w Polsce, w roku prezydencji. Dokładnego miejsca obrad jeszcze nie ustalono. Na pewno szefowie urzędów przyjadą na Śląsk, gdzie zobaczą kopalnie węgla oraz pogórnicze tereny - te zrewitalizowane i te wymagające rekultywacji.

Niewykluczone, że gościć będą także w innych regionach, np. w Krakowie. Wiodącym tematem obrad będą regulacje prawne i doświadczenia w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych. Strona polska proponowała także dyskusję o unijnej dyrektywie w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu; te sprawy mają być przedmiotem obrad w przyszłości.

Tegoroczne, trzydniowe spotkanie szefów urzędów górniczych w Niemczech poświęcone jest sposobom skutecznego egzekwowania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w przemyśle wydobywczym. Są też prezentowane wskaźniki dotyczące wypadków w górnictwie. W ubiegłym roku w estońskim Tallinie dyskutowano głównie o gospodarowaniu odpadami w przemyśle wydobywczym.