- Uważamy, że propozycja KE odnośnie możliwości pomocy państwa dla zamykanych, ponoszących straty, kopalń węgla kamiennego do 15 października 2014r jest sprzeczna z interesem społecznym Polski i krajów węglowych Unii Europejskiej – napisali związkowcy. - Związki zawodowe i pracodawcy z 9 państwo branży górniczej w sprawie przedłużenia obowiązywania dyrektywy unijnej pozwalającej wspierać górnictwo przez budżet państwa mówią jednym pozytywnym głosem – czytamy dalej w liście.

Związkowcy w swoim liście powołują się na „Deklarację Budapesztańską”, w której „Związki zawodowe i pracodawcy mówią o potrzebie przedłużenia dyrektywy dla większego bezpieczeństwa energetycznego oraz zachowania miejsc pracy, co jest bardzo istotne w dobie ogólnej recesji gospodarczej”.

- Uważamy, że Europa, w tym Polska powinny podejmować wielorakie wysiłki na rzecz zrównoważenia bezpieczeństwa i konkurencyjności zaopatrzenia w energię (…) w przemyśle węglowym należy wspierać wykorzystanie zasobów krajowych – napisano w liście.

Związkowcy z ZZGwP podkreślają też, że pomoc nie jest wcale sprzeczna z celami ochrony środowiska, a istniejące wciąż niebezpieczeństwo kryzysu gospodarczego wymaga podstawowych zmian w strategii gospodarczej i społecznej Europy.

Górnicy z „Solidarności” natomiast spotykają się dziś w sprawie unijnego prawa z szefem PE Jerzym Buzkiem.