Kolejne koncerny działające w energetyce i branży paliwowej pozbywają się części swoich aktywów, by móc skoncentrować się na podstawowej i najbardziej perspektywicznej działalności. Taką drogę wybrał też Electricite de France, który poinformował w piątek o sprzedaży za 6,8 mld euro majątku przesyłowego w Wielkiej Brytanii. Nabywcą jest holding należący do najbogatszego biznesmena w Hongkongu Li Ka-shinga. Francuska firma potrzebuje funduszy w związku z dużym zadłużeniem i projektami elektrowni atomowych, m.in. we Francji.
Listę firm sprzedających majątek w różnych rejonach świata otwiera potentat naftowy – BP, który z powodu wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i wiążącymi się z tym odszkodowaniami w krótkim czasie musi zgromadzić ok. 30 mld dol. W piątek pojawiły się zapowiedzi, że aktywa wydobywcze należące do BP w Wenezueli może przejąć spółka, którą ma z rosyjskim TNK. Transakcja może mieć wartość 0,85 – 1 mld dol. BP jest współwłaścicielem wenezuelskich spółek Petroperija i Boqueron, które łącznie wydobywają 110 tys. baryłek ropy dziennie. Wcześniej BP ogłosił, że dzięki sprzedaży aktywów w kilku krajach koncernowi Apache pozyska 7 mld dol.
Programy oszczędnościowe realizują także inne firmy naftowe, i to mimo że utrzymujący się tym roku wysoki poziom notowań ropy wyjątkowo korzystnie wpłynął na ich wyniki finansowe. Opublikowane w ostatnich dniach raporty wskazują na wielomiliardowe zyski sektora, ale mimo to żaden z potentatów nie wycofał się z wcześniej planowanej restrukturyzacji.
I tak na przykład Royal Dutch Shell, który zdecydował się na zmniejszenie zatrudnienia o 7 tys. ludzi, liczy, że dzięki pozbyciu się części aktywów pozyska w tym i przyszłym roku ok. 8 mld dol. W planach jest m.in. sprzedaż kilku rafinerii, a także stacji paliwowych. Choć także w Europie koncern ogranicza działalność, ostatnio poinformował o wycofaniu się z rynku greckiego, gdzie sprzedaje aktywa za ok. 300 mln dolarów.
Z kolei Conoco Phillips na początek pozbywa się akcji w rosyjskim koncernie Lukoil, pierwsza transakcja przyniesie amerykańskiej firmie 3,44 mld dolarów. Program oszczędnościowy jest jednak znacznie szerszy. W Kanadzie największym "sprzedawcą" jest koncern energetyczny Suncor Energy, który już zyskał na kilku transakcjach 2,4 mld dol. (m.in. spółki w USA i Trinidadzie i Tobago).