W multimedialnym centrum szkoleniowym dyrektor techniczny kopalni Bielszowice scharakteryzuje kształtowanie się zagrożenia metanowego w kopalniach Kompanii Węglowej i w kopalni Bielszowice oraz jego wzrost wraz z eksploatacją coraz głębiej zalegających pokładów węgla, sięgającą już ponad 1000 m pod ziemią.
Przypomniane zostaną także niektóre zdarzeniach związane z zapaleniem się metanu i akcją ratowniczą prowadzoną w takiej sytuacji. Np. 3 marca 2005 r. zapalił się metan w Halembie na głębokości 1030 m, podczas pracy kombajnu. Płomień natychmiast ugaszono przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego jednocześnie wycofując załogę w bezpieczne miejsce. W strefie bezpośredniego zagrożenia znalazło się 25 pracowników.
Nawiązując do tego typu zdarzeń dyrektor Bielszowic przedstawi celowość powstania stanowiska szkoleniowego, służącego do nauki załóg górniczych gaszenia palącego się metanu. Podczas szkolenia górnicy będą osobiście próbować, najpierw za pomocą strumienia wody, następnie przy pomocy gaśnicy pianowej i proszkowej, zgasić palący się gaz wypływający z dysz zabudowanych w ścianie stanowiska szkoleniowego, co imituje palenie się metanu wypływającego z ociosu eksploatowanej ściany lub z czoła przodka na dole w kopalni. Pozwoli im to przekonać się, że do gaszenia palącego się gazu najlepiej jest użyć gaśnic proszkowych, które jako jedyne, skutecznie ugaszą taki pożar. Powyższe szkolenie, jako jedne z niewielu, oferuje własnoręczne użycie środków gaśniczych podczas symulowanego zapalenia się gazu, co pozwala na walkę ze stresem, uniknięcie paniki i opanowanie podczas prawdziwej akcji gaśniczej.