Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nagrodziły unikalne produkty i technologie, które mają potencjał, by przebojem zdobyć rynek krajowy i zagraniczne. Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W kategorii Produkt przyszłości wspólny jednostki naukowej i przedsiębiorcy nagrodzono: Hydrożel Chitozanu o nazwie ChitoVelum Pro® - naturalną substancję, która gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym. Nie zawiera konserwantów i związków chemicznych negatywnie postrzeganych przez konsumentów. Działa ochronnie i regeneracyjnie na skórę. Ta przełomowa technologia w projektowaniu produktów dla branży kosmetycznej powstała we współpracy firmy KAEM Maria Krystyna Krupska i Politechniki Gdańskiej. Jak przewiduje producent, spowoduje ona znaczne obniżenie liczby przypadków chorób skóry, w szczególności zapalenia kontaktowego.
W kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy zwyciężył zgłoszony przez firmę Medical Inventi S.A.: kompozyt kościozastępczy FlexiOss, którym można zastępować ubytki kostne. Obecnie nie ma sobie równych pod względem składu biozgodnego z tkanką kostną, bioaktywności, wpływu na regenerację tkanki kostnej i wspomagania procesu rekonstrukcji kości oraz sprężystości i poręczności chirurgicznej.
W trzeciej kategorii - Produkt przyszłości jednostki naukowej - nie wyłoniono zwycięzcy. Wyróżniono za to, opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej, szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Ich największą zaletą jest niezwykła precyzja oraz cicha praca, bez drgań. Zastosowanie znajdą m.in. w branży spożywczej i farmaceutycznej.
W ścisłym finale znalazły się także rozwiązania, które uhonorowano wyróżnieniami i nagrodami specjalnymi: