Konieczność zwiększania rentowności, brak szans na finansowe wsparcie ze strony państwa i problemy z niekorzystnym wizerunkiem górnictwa w Europie – to tematy, które poruszają uczestnicy pierwszego panelu podczas Forum Polski Węgiel 2011 w Katowicach.

- Nie wszyscy mają świadomość, że uwarunkowania, w których działa górnictwo w Unii Europejskiej mocno się zmieniło od 1 stycznia 2011 r. UE nie zgadza się na dotacje na inwestycje początkowe – Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - Musimy sobie uzmysłowić, że jedyną szansą na utrzymanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce, jest utrzymanie jego rentowności. Jeżeli to się nie uda, trzeba będzie je w 2018 r. zlikwidować. I nie będzie od tego ucieczki – alarmuje.

- Uważam, że przyszłością dla polskiego górnictwa jest ograniczanie kosztów – to brutalna prawda. Inwestycje tak, ale tylko jeśli są sensowne. Wolałbym nie gloryfikować pomocy państwa – uważa Marian Turek z Głównego Instytutu Górnictwa.

Uczestnicy dyskusji przypominają, że nie tylko spółki górnicze muszą się liczyć z dodatkowymi obciążeniami. - Byłem ostatnio uczestnikiem obrad komisji sejmowych i uważa, że to co się tam dzieje jest skandaliczne. Bez jakiejkolwiek dyskusji merytorycznej dąży się do obciążania górnictwa dodatkowymi kosztami – mówi Waldemar Bernaciak - wiceprezes Bogdanki.