Ceny surowców rolnych utrzymają się na wysokim poziomie, co odbije się na marżach i rentowności przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które z trudnością będą mogły przerzucić wysokie ceny na klientów - ocenia ubezpieczyciel.
— Globalne napięcia między popytem a podażą są w dużej mierze nadal obecne, co pozwala przypuszczać, że ceny utrzymają się na względnie stałym poziomie. Dające się zaobserwować w ostatnim czasie gwałtowne wahania cen mogą także odzwierciedlać transakcje arbitrażowe przeprowadzane przez inwestorów finansowych, angażujące popyt spekulacyjny na rynek zbóż. - podaje Paweł Satalecki z grupy Euler Hermes Artur Niewrzędowski.
Ze względu na napięty bilans kukurydzy utrzymuje się niepewność co do rentowności produkcji etanolu.
Mimo stabilniejszych fundamentów i zapowiedzi zniesienia rosyjskich ograniczeń eksportowych, trendy w zakresie cen pszenicy będą skorelowane z ruchami cen kukurydzy, ponieważ stanowi ona alternatywne zboże paszowe.
Najnowszy raport FAO/OECD potwierdził oczekiwania dotyczące wzrostów cen produktów rolnych w latach 2011-2020. Prognozuje, że w tym okresie ceny zboża wrosną o 20 proc, a mięsa o 30 proc. w ujęciu realnym względem ostatniego dziesięciolecia. Zakłada on jednak, że ich ceny nie przebiją rekordowych wartości odnotowanych w latach 2007/2008 i w pierwszej połowie 2011 roku.