Tak znaczącą przeceną inwestorzy zareagowali na niespodziewaną i wyjątkowo bolesną porażkę 2 – 3 z Tottenhamem na własnym boisku, co odebrało holenderskiej drużynie szansę na pierwszy od 23 lat finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. Ajax pogrążył Brazylijczyk Lucas Moura kompletując hat-tricka w 96 minucie meczu. W dwumeczu był remis 3 – 3, ale zdecydowały bramki zdobyte na wyjeździe. 

Czytaj także:  Akcje Juventusu mocno spadły po przegranej z Ajaksem 

Środowa porażka kosztowała Ajax dodatkowe co najmniej 15 mln euro premii wypłacanej przez UEFA za awans do finału, co stanowi około 16 proc. przychodów amsterdamskiej drużyny w 2018 r.

Ale mimo tej porażki w półfinale i jej znaczących kosztów, kurs akcji AFC Ajax nadal jest o około 52 proc. wyższy niż przed rokiem, bo inwestorzy byli zachwyceni grą tej drużyny począwszy od eliminacji aż do drugiego meczu półfinału. Za awanse na kolejne szczeble rozgrywek UEFA też wypłacała sowite nagrody, w sumie prawie 60 mln euro, a wejście do czwórki najlepszych klubów w Europie umacnia pozycję Ajaxu w negocjacjach ze sponsorami.