Alenia Aermacchi, lotnicza część zbrojeniowej korporacji Finmeccanica i producent samolotów Master, jest bliski wygranej w przetargu na dostawy 8 maszyn szkolenia zaawansowanego (AJT), bo pokonał w polskim konkursie rywali – Lockheed Martin UK (koncern oferował koreańskie samoloty T-50) i brytyjską korporację BAE Systems (odrzutowce Hawk AJT), najniższą ceną. Włosi swój kompletny system szkolenia pilotów dla polskich sił powietrznych wycenili na niespełna 1,2 mld zł i jako jedyni zmieścili się w granicach finansowych możliwości MON.
Dostawy za dwa lata
Rozstrzygnięcie samolotowego przetargu przewidziano na koniec pierwszego kwartału tego roku, a pierwsze dostawy nowych maszyn – na 2016 r. MON zapewne podpisze samolotowy kontrakt z opcją na dostawy kolejnych 4 lekkich odrzutowców AJT w przyszłości. Według informacji „Rz", konkurenci Alenii Aermacchi mieli możliwość odwołanie się od wskazującego Włochów werdyktu komisji przetargowej w pierwszej fazie oceny ofert. Do 2 stycznie żadne odwołania Brytyjczyków i Amerykanów jednak nie wpłynęły.
Włoska spółka lotnicza z grupy zbrojeniowej Finmeccanica ma dostarczyć do „sprawdzenia weryfikacyjnego" swój lekki, dwusilnikowy odrzutowiec do 21 lutego. Maszyna przejdzie potem w Polsce dokładne próby – potwierdziła „Rz" ppłk Małgorzata Ossolińska rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia w Ministerstwie Obrony Narodowej.
– Testy sprzętu wojskowego, przewidziano w procedurach przetargu, ale nie pamiętam, by planowano wcześniej tak dokładną weryfikację technicznych możliwości oferowanego armii zagranicznego uzbrojenia – dodaje.
Kluczowe bezpieczeństwo
Włoski M -346, musi więc zdać teraz praktyczny egzamin z weryfikacji technicznych możliwości i dostosowania do potrzeb Sił Powietrznych. To szczególnie istotne bo Alenia Aermacchi musi przekonać siły powietrzne RP, że włoscy inżynierowie przezwyciężyli kłopoty techniczne Masterów i pech. W zeszłym roku, 11 maja, w Piemoncie rozbił się prototypowy M-346, pilot zdołał się katapultować. W 2011 roku, w czasie pokazu w Dubaju, Alenia Aermacchi również straciła jedną z próbnych maszyn.