Jednostką wiodącą w zakresie prac dotyczących PZW w tym zadaniu jest GIG. Próba ma charakter badawczy, oprócz sprawdzenia założeń technologicznych ma również odpowiedzieć na pytania związane z określeniem oddziaływania tego procesu na środowisko oraz z jego bezpiecznym prowadzeniem. Eksperyment ma również pokazać, że procesem da się sterować i można go na dowolnym etapie zatrzymać.
Instalacja składa się z dwóch zasadniczych części: podziemnej, zlokalizowanej 400 m pod powierzchnią, której najistotniejszym elementem jest georeaktor zgazowania w pokładzie 501 o miąższości ok. 5 m oraz naziemnej, zlokalizowanej na terenie szybu Wschodniego, składającej się z elementów zasilania georeaktora w media oraz odbioru, oczyszczania i utylizacji gazu.
Eksperyment realizowany jest w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii", finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Oprócz opracowania strategii rozwoju zgazowania węgla w Polsce, głównym utylitarnym celem zadania w zakresie PZW jest opracowanie projektu technologicznego i wstępnego studium wykonalności instalacji demonstracyjnej PZW w skali 20 MW. Jako podstawowe źródło danych w tym zakresie będą rezultaty wielodobowej próby w skali pilotowej w pokładzie 501 w KWK Wieczorek.
Budowa instalacji w warunkach czynnej kopalni węgla jest przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w polskiej praktyce górniczej. Jak informują strony realizujące to przedsięwzięcie, podziemne zgazowanie węgla, pomimo badań które prowadzone są w różnych krajach od wielu lat, jak dotąd nie zostało zastosowane komercyjnie. Wyjątkiem jest jedynie instalacja w Angren w Uzbekistanie. Intensywne prace nad tą technologią w skali pilotowej prowadzone są w Australii, Chinach Kanadzie i RPA.
Celem prowadzonych przez GIG i KHW badań jest opracowanie własnej technologii podziemnego zgazowania węgla zweryfikowanej w skali pilotowej. Badania prowadzone w GIG zostały częściowo ukierunkowane na opracowanie technologii podziemnego zgazowania węgla metodą szybową, w której zakłada się wykorzystanie istniejącej infrastruktury kopalni dla wykorzystania złóż resztkowych węgla.