Marek Falenta i Krzysztof Rybka, czyli dwaj biznesmeni zatrzymani we wtorek na zlecenie praskiego oddziału Prokuratury Okręgowej w Warszawie w toku śledztwa dotyczącego tzw. afery podsłuchowej (inaczej taśmowej lub węglowej), do godziny 13-tej w środę nie zostali jeszcze przesłuchani – wynika ze słów Renaty Mazur, rzeczniczki Prokuratury.

Mazur nie ujawnia tożsamości zatrzymanych, pytana wyjaśnia jedynie, że nie zostali oni aresztowani, a zatrzymani na 48 godzin, które mijają w czwartek.

Zatrzymanie jest częścią dochodzenia sprawdzającego kto winien jest nielegalnej instalacji podsłuchowych. Według Renaty Mazur, pani prokurator prowadząca sprawę zapoznaje się ze zgromadzonymi materiałami i zaplanowała „czynności" (przesłuchania) na dziś. O tym, że jednym z zatrzymanych jest Marek Falenta poinformowała we wtorek „Gazeta Wyborcza".

Dziś tożsamość drugiego biznesmena – Krzysztofa Rybki - zatrzymanego przez organa ścigania podało giełdowe Hawe. Rybka jest wiceprezesem tej notowanej w warszawie firmy budującej sieci światłowodowe, dlatego też z formalnego punktu widzenia działania organów ścigania bezpośrednio jej dotyczą. Natomiast Marek Falenta jest wprawdzie akcjonariuszem Hawe, ale nie zasiada w jej organach władzy.

W radzie nadzorczej firmy rolę przewodniczącego pełni jego ojciec – Waldemar Falenta.

"Zarząd informuje, że zgodnie z jego wiedzą, zatrzymanie wiceprezesa zarządu nie ma związku z jego działalnością w spółkach z Grupy Kapitałowej Hawe oraz pełnionymi przez niego funkcjami w organach tych spółek. Ww. zdarzenie nie ma wpływu na zarządzanie i działalność operacyjną spółek GK HAWE. Zarząd spółki zachowuje prawo do reprezentowania spółki w pełnym zakresie" - zapewnił dziś rano zarząd Hawe, kierowany przez Krzysztofa Witonia.

Hawe podtrzymało również, że zatrzymany tego samego dnia Marek Falenty nie wpływa na działalność światłowodowej grupy. "Jednocześnie w związku z informacjami dotyczącymi domniemanego udziału jednego z akcjonariuszy spółki w tak zwanej "aferze taśmowej", zarząd spółki informuje akcjonariuszy, że wymieniany w mediach akcjonariusz nie zasiada w żadnych organach spółek należących do Grupy Kapitałowej HAWE i nie ma bezpośredniego wpływu na ich bieżącą działalność" - czytamy w komunikacie.

Poniżej przedstawiamy oficjalny biogram Krzysztofa Rybki:

Ma 12-letnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej i informatycznej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Doświadczenie zawodowe:

2000 – 2001 Przedsiębiorstwo Inwestycyjno – Budowlane „T&T" S.A. – Informatyk

2001 – 2010 „Fishmedia" działalność gospodarcza, w ramach której realizowano szkolenia o tematyce IT oraz świadczono usługi w zakresie sieci komputerowych – Właściciel

od 2004 Electus S.A. – Spółka specjalizującą się w restrukturyzacji i finansowaniu wierzytelności wobec podmiotów sfery budżetowej. Pełnione funkcje: Kierownik Zespołu w Dziale Marketingu, Dyrektor Operacyjny, Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Jakością, aktualnie doradca Zarządu ds. IT od 2010 Presto Sp. z o.o. – Spółka zajmująca się zarządzaniem aktywami oraz doradztwem finansowym – Prezes Zarządu

od 2010 roku ZNTK Nieruchomości Sp. z o.o. – Członek Zarządu

od 2012 roku Aperio Sp. z o.o. – Spółka działająca na rynku zarządzania nieruchomościami – Prezes Zarządu od 2013 roku KBM Sp. z o.o. – Krajowa Baza Medyczna to „chmura" serwisów o tematyce medycznej tworzących 5 głównych kategorii tematycznych. KBM zajmuje się systematyzacją rozproszonej wiedzy medycznej, integruje rozwiązania dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów tworząc spójny portal wymiany informacji. Jest również platformą prezentacji nowoczesnych osiągnięć farmakoterapii – Członek Zarządu

od 2013 roku Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe Sp. z o.o. – Spółka zajmująca się realizacją Projektu Szerokopasmowej Polski Wschodniej polegającym na zaprojektowaniu, budowie, utrzymaniu oraz zaoferowanie usług z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej na terenie województw Polski Wschodniej, tworzącej ponadregionalną sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu – Członek Zarządu

od 2013 roku Umbrella Institute S.A. – Fundusz inwestycyjny finansujący rozwój innowacyjnych technologii – Prezes Zarządu

od 2013 roku Orange Carrot Sp. z o.o. – Agencja interaktywna oferująca kompleksowe rozwiązania łączące strategię, kreację i performance marketing – Członek Zarządu

Krzysztof RYBKA jest Członkiem Rad Nadzorczych w spółkach portfelowych Grupy Kapitałowej HAWE, HAWE Telekom Sp. z o.o. i HAWE Budownictwo Sp. z o.o.

Ponadto zasiada w Radzie Nadzorczej LeadBullet S.A., spółce która działa w branży reklamy internetowej i aktywnie wchodzi na rynek reklamy typu display oraz performance, uruchamiając własne narzędzie do behawioralnej analizy zachowań użytkowników.

Jest też członkiem rady nadzorczej ZWG, jednego z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujących wyroby gumowe i gumowo – metalowe metodą formową.