Po dziewięciu miesiącach JSW wciąż jest jednak grubo pod kreską – na koniec września strata netto sięgała 302,6 mln zł. Natomiast przychody spółki wyniosły w tym czasie 4,78 mld zł i był o 17 proc. niższe niż przed rokiem.
Wolumen produkcji węgla w ciągu trzech kwartałów został zrealizowany na poziomie 9,6 mln ton, w tym 0,7 mln ton wyprodukowane zostało przez kopalnię Knurów-Szczygłowice, przejętą niedawno od Kompanii Węglowej. Po wyłączenia wydobycia w tej kopalni, wolumen produkcji węgla był niższy o 1,2 mln ton niż w analogicznym okresie 2013 r., co związane było z trudnościami górniczo -geologicznymi niektórych kopalń JSW.
W związku z utrzymującą się trudną sytuacją na rynku węgla, zarząd JSW podjął decyzję o wdrożeniu programu działań dostosowawczych do obecnej sytuacji rynkowej w obszarze kosztów działalności i inwestycji. Założeniem programu jest utrzymanie planowanego wolumenu produkcji i sprzedaży oraz uzyskanie cen referencyjnych węgla hard na satysfakcjonującym poziomie.
- Wyniki Grupy w perspektywie kolejnego kwartału 2014 roku determinowane będą przede wszystkim niskim, ale w miarę stabilnym poziomem cen węgla koksowego na rynkach światowych, dostępnością i cenami koksu chińskiego, którego notowania mają realny wpływ na kształtowanie się poziomów cenowych w Europie oraz dostępnością koksu wytwarzanego w koksowniach europejskich – poinformował zarząd jastrzębskiej spółki. Dodał, że według prognoz analityków w IV kwartale 2014 r. ceny referencyjne węgla koksowego pozostaną na poziomie z III kwartału z możliwą niewielką obniżką rzędu 1 - 2 USD/t. Natomiast ceny węgla do celów energetycznych prawdopodobnie utrzymają się na porównywalnym poziomie jak w III kwartale 2014 r.