Chodzi o złoże ropy i gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim, poinformował rządowy informator Federal Register.

„Rząd USA postanowił, że eksport, reeksport i przekazanie (wewnątrz kraju) każdego obiektu odnoszącego się do tego złoża, każdemu podmiotowi bez wcześniejszego uzyskania licencji Federalnego Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa, przedstawia sobą niedopuszczalne ryzyko naruszenia sektorowych sankcji przeciw Rosji" - cytuje agencja Prime.

Oznacza to, że Gazprom, który ma licencję na złoże, nie będzie mógł kupić od firm amerykańskich lub działających na amerykańskim rynku ani urządzeń wiertniczych czy wydobywczych, ani technologii potrzebnych to podwodnych prac. Złoże Jużno-Kirinskoje jest położone na północno-wschodnim szelfie wyspy Sachalin.

Jego udowodnione zasoby to 636,6 mld m3 gazu ziemnego i 97,3 mln ton gazowego kondensatu oraz ropy mniej niż 5 mln ton. Według planów Gazpromu, wydobycie ma tu ruszyć w 2019 r tak by złoże stanowiło bazę surowcową dla gazociągu Sachalin-Chabarowsk-Władywostok, którym gaz popłynie do planowanego zakładu skraplania gazu pod Władywostokiem. Całość objęta jest projektem Sachalin 3, gdzie ma razie jedynym udziałowcem są Rosjanie.

W tym tygodniu holendersko-brytyjski koncern Shell wyraził zainteresowanie projektem. W zamian za swoje udziały w którymś z zagranicznych projektów, chciałby dostać dolę w projekcie Sachalin-3. Jednak wobec decyzji Waszyngtonu taki krok jest obecnie dla Shella bardzo ryzykowny.