- Trzecia aukcja gazu Gazprom Export zakończona sukcesem - poinformował dziś rosyjski koncern.

Aukcja odbyła się między 31 sierpnia do 2 września. Gazprom podkreśla w komunikacie, że „Taki mechanizm sprzedaży dopełnia system kontraktów długoterminowych".

W wyniku aukcji zostanie podpisanych 11 kontraktów na w sumie 2 mld m3 w okresie zimowym 2016/2017. Tak samo jak podczas pierwszej aukcji we wrześniu 2015 r., odbiór gazu oferowano w punktach Greifswald, Gaspool i Olbernhau. Dodatkowo klienci mieli możliwość wyboru punktów Baumgarten i Arnoldstein.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników aukcji. Fakt, że po raz kolejny byliśmy w stanie sprzedać dodatkowe objętości gazu w kierunku, w którym zrobiliśmy to podczas pierwszej aukcji, udowadnia, że taki model sprzedaży działa i może być stosowany regularnie. Sprzedaż gazu w formie aukcji dopełnia nasze dostawy wynikające z kontraktów długoterminowych. W przyszłości zamierzamy przeprowadzić kolejne aukcje – powiedziała Elena Burmistrowa, dyrektor generalna Gazprom Export.

- Aukcje gazu stanowią dobrą dodatkową możliwość sprzedaży gazu ziemnego w Europie. Poza wysokim zainteresowaniem odbioru gazu w punkcie Greifswald, około 25 proc. objętości zostało sprzedane również do austriackiego Baumgarten – podkreślił Aleksander Miedwiediew, wiceprezes zarządu firmy Gazprom. Sądząc po punktach odbioru kupującymi są spółki z Niemiec i Austrii.

Rosjanie podkreślili, że nie było chętnych na zakup gazu dostarczanego przez gazociąg OPAL (biegnie na terenie Niemiec-red). Zdaniem Rosjan „to pokazuje, że przepustowością OPAL nie jest zainteresowany nikt poza Gazpromem". O co tu chodzi? Koncern od dawna próbuje wyłączyć OPAL spod działania trzeciego pakietu energetycznego, który wymusza na Gazpromie dopuszczenie do rury tzw. trzecich dostawców.

Gazprom Export przeprowadził swoją pierwszą aukcję gazu we wrześniu 2015 r. Sprzedano wtedy 15 klientom gaz o całkowitej objętości 1,2 mld m3.

Aukcja na dostawy gazu do państw bałtyckich w kwartałach 2-4 roku 2016 została zorganizowana przez Gazprom w marcu 2016 r. Sprzedano wtedy 6 klientom 420 mln m3 gazu.