T-matic Systems wdraża inteligentne liczniki nie tylko w dużych firmach z branży energetycznej, które dzięki temu uzyskują narzędzie do obniżania kosztów odczytu i zarządzania infrastrukturą. Po inteligentne liczniki sięgają też duże wielooddziałowe firmy, ale także średnie, a nawet małe przedsiębiorstwa, albo… wspólnoty mieszkaniowe i działkowcy. Po co? Z tych samych powodów co największe firmy energetyczne: dzięki inteligentnemu opomiarowaniu obniżają koszty, zbierają dane i eliminują ryzyko nadużyć.

Inteligentne liczniki dla firm – kto z nich korzysta i w jaki sposób:

Centra handlowe – na terenie małego centrum handlowego znajduje się kilkadziesiąt lokali, w największych centrach handlowych w dużych aglomeracjach – nawet kilkaset sklepów, restauracji i punktów usługowych. Każdy z wydzielonych lokali powinien mieć indywidualny licznik energii elektrycznej umożliwiający rozliczenie z operatorem centrum handlowego.

Coraz częściej firmy zarządzające budynkiem decydują się na instalację inteligentnych liczników – przykładowo T-matic Systems opomiarował całe centrum Silesia City w Katowicach. Dzięki temu zarządzający obiektem nie mają problemu z dostępem do liczników i ich odczytu, ponieważ odbywa się to zdalnie. Mogą też weryfikować zużycie prądu przez poszczególnych najemców (np. w danym lokalu pracuje więcej urządzeń elektrycznych niż deklarował najemca, które powodują przeciążenie sieci i kosztowne awarie), statystyki są generowane online i umożliwiają szybkie rozstrzygnięcie składanych przez klienta reklamacji odnośnie wysokości rachunku czy braku zasilania.

Ośrodki wypoczynkowe – na Mazurach, nad morzem, w górach, coraz więcej ośrodków wypoczynkowych złożonych z wielu oddzielnych domków decyduje się na wdrożenie inteligentnych liczników. Zalety tego rozwiązania są podobne jak w przypadku centrów handlowych. Turyści wynajmujący domek coraz częściej muszą płacić za zużytą podczas pobytu energię elektryczną. W przypadku inteligentnych liczników energii takie rozliczenie jest niezwykle proste i precyzyjne, nie wymaga sprawdzania przez obsługę stanu liczników w domkach, ponieważ mogą to zrobić przez przeglądarkę internetową i panel sterowania siecią elektryczną w ośrodku. Takie działanie ma ważny wymiar ekonomiczny (goście ponoszą koszty zużytej energii, a nie właściciel ośrodka wypoczynkowego) oraz ekologiczny (jeżeli turysta ma świadomość, że zapłaci za zużycie prądu, podchodzi odpowiedzialnie do korzystania z klimatyzatora czy zostawiania włączonego światła).

Porty żeglarskie i kempingi – sytuacja analogiczna jak w przypadku ośrodków wypoczynkowych. Jeżeli turysta zacumował w porcie łódź i chce korzystać z dostępnego gniazdka albo chce na polu kempingowym podłączyć do zasilania przyczepę kempingową lub kamper, może oczywiście to zrobić, a dzięki inteligentnemu licznikowi zostanie precyzyjnie rozliczony za energię, którą zużył.

Wspólnoty mieszkaniowe – na instalację inteligentnych liczników coraz częściej decydują się wspólnoty mieszkaniowe. Powód? Precyzyjny pomiar zużycia energii elektrycznej w całym budynku, a dzięki temu możliwość łatwego znalezienia nielegalnych podpięć lub wad w instalacji elektrycznej.

Targowiska i bazary – podobnie jak w przypadku centrów handlowych inteligentne liczniki służą rozliczaniu zużycia energii elektrycznej przez najemców powierzchni handlowych.

Ogródki działkowe – na terenie ogródków działkowych często jest doprowadzone główne zasilanie do zarządcy, a każdy działkowicz rozlicza się indywidualnie za pobór energii na terenie swojej działki. Zastosowanie inteligentnych liczników pozwala na pełną kontrolę nad zużyciem energii przez użytkowników, zdalne odłączenie dłużników, a nawet wyłączenie dostępu do prądu np. na okres jesienno-zimowy, aby uniknąć nielegalnych podpięć.

Jak widać coraz więcej po inteligentne liczniki sięga coraz więcej firm z różnych sektorów. Oferta T-matic Systems jest w tym zakresie bardzo elastyczna, możliwe jest wdrożenie nawet jednego licznika w mikroprzedsiębiorstwie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ciekawym trendem jest fakt, że po rozwiązania typu smart metering sięgają nie tylko firmy komercyjne, ale także wspólnoty mieszkaniowe czy zarządzający ogródkami działkowymi. Z naszych obserwacji wynika, że ten segment rynku będzie dynamicznie rósł i w najbliższych latach spodziewamy się wielu wdrożeń i będą to projekty różnej wielkości.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Artykuł powstał we współpracy z:

 

oraz