W marcu opublikowany został końcowy raport PTF-NFRS, specjalnego zespołu roboczego powołanego przy Europejskiej Radzie ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), który przygotował na zlecenie Komisji Europejskiej projekt architektury przyszłego unijnego systemu raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju. Uczestniczyłem w trwających pół roku pracach tego zespołu i przedstawię w niniejszym artykule podstawowe założenia nadchodzących zmian, które wpłyną nie tylko na raporty spółek, ale na ich całościowe podejście do zarządzania strategicznego.
Z inspiracji inwestorów
Zmian tych jest wiele i z pewnością przystosowanie się do nich będzie wymagało pewnej pracy, ale po pierwsze ich inicjatorem są inwestorzy oczekujący wzrostu przejrzystości publikowanych informacji, a po drugie docelowo ich wprowadzenie usprawni codzienne funkcjonowanie spółek w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem.
Zaplanowane zmiany wejdą w życie wraz z rewizją dyrektywy 2014/95/UE, nad którą prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Znowelizowana dyrektywa będzie dotyczyła raportów na temat zagadnień zrównoważonego rozwoju (niezbyt zgrabna nazwa w języku polskim, ale po angielsku chodzi o tzw. sustainability statements). Będą one równorzędne drugiemu, istniejącemu od dawna filarowi raportów rocznych, czyli sprawozdaniom finansowym. Poza tymi dwoma podstawowymi elementami w skład raportów będą wchodziły sprawozdania z działalności, stanowiące komentarz zarządu do uzyskanych wyników i przewidywania odnośnie do planów na przyszłość.
Projektując nowy system raportowania, zwróciliśmy uwagę na specyficzny charakter informacji dotyczących zagadnień zrównoważonego rozwoju. O ile informacje finansowe prezentują przede wszystkim przeszłość, o tyle dane dotyczące zagadnień środowiskowych, społecznych lub pracowniczych powinny nie tylko przedstawiać historyczne osiągnięcia, ale też pozwalać na przewidywania kierunku rozwoju spółki w przyszłości i to w dłuższym horyzoncie czasu. Z tego powodu istotnym elementem nowych raportów będzie informowanie o strategii i planach operacyjnych spółki. Informacje historyczne będą miały znaczenie o tyle, o ile pozwolą na weryfikację, czy zarząd spółki był w stanie zrealizować wcześniej przedstawiane plany rozwoju.